Home Porównywarka telefonów. Porównaj smartfony Smartfony LG LG G5

LG G5

Porównaj

Kiedy pojawił się w sklepach i u operatorów GSM, model G5, koreańskiej firmy LG, wzbudził bardzo duże zainteresowanie. I to zarówno wśród klientów, jak i osób zajmujących się profesjonalnie smartfonami. Osiągi, kamera, design (choć to ostatnie było przedmiotem kontrowersji), a także modułowa konstrukcja – ten telefon miał po prostu wszystko. Po 4 latach od premiery warto sprawdzić, jak poradził on sobie z próbą czasu.

LG G5 – wyświetlacz

Przekątna 5,3 cala, wykonanie w technologii LCD IPS Quantum, a do tego rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli oraz gęstość 554 pikseli na cal to bardzo dobre parametry nawet dzisiaj. Pomimo zastosowania ekranu IPS, a nie popularnego u innych producentów OLED, ten LG charakteryzuje się ciepłymi kolorami, dobrą ostrością, a także niezłą głębią czerni. Nową i bardzo ciekawą funkcją jest tryb Always-On, w którym telefon pokazuje na ekranie wyłącznie godzinę, datę i informacje o nieprzeczytanych wiadomościach.

LG G5 – aparat

Podwójny aparat w roku 2016 był nowością niekoniecznie akceptowaną przez większość klientów. Arbiter elegancji, czyli Iphone 6s, miał wówczas wyłącznie jeden obiektyw, a na dwa szkła w telefonie marki Apple trzeba było poczekać do modelu 7+. Tymczasem LG G5 zaoferował główny obiektyw z matrycą 16 Mpix, świetną przysłonę f/1.8 oraz kąt widzenia 78 stopni, a do tego drugie szkło o rozdzielczości 8 Mpix, świetle f/2.4 oraz kącie widzenia 135 stopni. To była po prostu zwycięska kombinacja, fotografie robione tym telefonem cechowało rewelacyjne bogactwo szczegółów i żywe kolory. Tryb automatyczny działał świetnie, a do tego posiadał opcję zdjęć HDR. Filmowanie było możliwe w maksymalnej rozdzielczości 2160p, przy 30 klatkach na sekundę, a przy 1080p nawet w 60 klatkach na sekundę.

Aparat do selfie, na przedniej obudowie, miał rewelacyjną jak na tamte czasy rozdzielczość 8 Mpix. Robił dobrej jakości zdjęcia i pozwalał na płynne korzystanie z wideorozmów.

Jakby tego było mało, producent oferował również dodatkowy moduł dla fanów fotografii. Dzięki LG Cam mieli oni do swojej dyspozycji wbudowany powerbank, a także fizyczne przyciski do obsługi aparatu. Miłośnicy fotografii z miejsca docenili taką możliwość.

LG G5 – specyfikacja techniczna

Sercem tego smartfona został bardzo wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 820 z Adreno 530, który współpracował z 4 GB pamięci RAM, powodując, że OS Android 6.0.1 Marshmallow, z firmową nakładką LG, śmigał, jak rakieta. Do wydajności telefonu naprawdę nie dało i nie da się do dzisiaj przyczepić. Podobnie zresztą jak do pamięci UFS 2.0, zapewniającej bardzo szybki dostęp do plików. Kilka aplikacji naraz? Wymagające gry? LG G5 radził sobie z tym wszystkim bez żadnego problemu.

Miejsce na dysku i pamięć RAM

32 GB we flagowym modelu wywołuje dzisiaj co najwyżej uśmiech zażenowania, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że bez problemu pamięć wewnętrzną rozszerzyć możemy o kartę microSD o pojemności do 1 TB. Co innego z pamięcią RAM. Tutaj 4 GB robią do dzisiaj ogromne wrażenie, całkiem słusznie, bo zapewniały one naprawdę rewelacyjną szybkość działania. Taki RAM jest do dzisiaj standardem w wielu telefonach z wyższej półki.

Bateria

2800 mAh obecnie nie robi żadnego wrażenia, prawda? Jednak 4 lata temu była to całkiem niezła wartość. Chociaż świetne osiągi procesora sprawiały, że akumulator potrafił się dość szybko wydrenować, na szczęście jest on wymienny, a sam G5 posiada również przydatną opcję szybkiego ładowania.

LG G5 – obudowa i wygląd

Jeśli chodzi o wygląd LG G5, to zdecydowanie nie można przejść obok niego obojętnie. Od samego początku wzornictwo w nim zastosowane budziło kontrowersje i albo zostawało się jego fanem, albo go krytykowało w czambuł. Fakty są jednak takie, że aluminiowa obudowa w kolorze złotym lub szarym świetnie leży w ręce, a do tego jest wytrzymała. Nie sposób przyczepić się także do wysuwanej na dole smartfona tacki, wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane. Na tylnym panelu, pod podwójnym obiektywem kamery, znajduje się również czytnik linii papilarnych. Wymiary telefonu wynoszą 149.4 x 73.9 x 7.7 mm, a waga to całkiem wygodne 159 g.

LG G5 – cena

Cena w dniu premiery wynosiła 2899 złotych i niestety mogła skutecznie odstraszyć wielu potencjalnych klientów. Na szczęście malała, kiedy odjęto od niej “podatek od nowości”, by ostatecznie zatrzymać się na około 50% tego, ile zapłacić za model G5 trzeba było w 2016 roku. Ponieważ ten LG wciąż jest bardzo dobrym telefonem, zdecydowanie warto tyle zapłacić, szczególnie jeśli ma się sentyment do produktów tej marki.

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników

Oceń “LG G5” jako pierwszy

Your email address will not be published.

x