Każdemu mogą zdarzyć się pomyłki, a koreańska firma LG przez długi czas przyzwyczajała swoich klientów jeśli nie do dobrych, to przynajmniej przyzwoitych produktów mobilnych. Było zatem tylko kwestią czasu, kiedy coś pójdzie nie tak. Okazało się, że taką pomyłką stać miał się model LG Q7. Pojawił się on w 2018 roku, jako następca Q6 i od samego początku klienci nie mogli uwierzyć, że jego cena nie była pomyłką. Zanim jednak dowiemy się, ile kosztował, spójrzmy na detale tego telefonu.
LG Q7 – wyświetlacz
W ten sprawie nie ma niespodzianek, wszyscy spodziewali się ekranu IPS LCD i dokładnie to dostali. Charakteryzuje się on przekątną 5,5 cala, rozdzielczością FullHD+, czyli 2160 x 1080 pikseli oraz formatem 18:9 i zagęszczeniem pikseli 442 ppi. Wyświetlacz ma dobrą jasność, a także szerokie kąty widzenia, jednak bardzo niedomaga w temacie odwzorowania kolorów. Praca z dotykiem jest bardzo wygodna, na ekranie nie pozostają też ślady palców, co trzeba zaliczyć modelowi LG Q7 na plus.
LG Q7 – aparat
LG Q7 nie jest najlepszym modelem do fotografowania, co jest sporym zaniedbaniem ze strony firmy LG. Tylna kamera, o pojedynczym szkle, ma co prawda matrycę 13 Mpix, ale jasność obiektywu f/2.2 pozostawia już nieco do życzenia. Na pokładzie znajdziemy za to całkiem przyzwoitą sztuczną inteligencję podkręcającą zdjęcia. Aparat umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości 1080p, z prędkością 30 fps, jednak brak stabilizacji obrazu powoduje, że filmy kręcone “z ręki” są praktycznie nie do oglądania.
Aparat przedni to rozdzielczość 8 Mpix, światło f/2.0 i możliwość robienia zdjęć w trybie portretowym. Rozwiązanie to trzeba ocenić jako wystarczające dla mniej wymagających użytkowników.
LG Q7 – specyfikacja techniczna
Rzadko zdarza się, by specjaliści z branży telefonów komórkowych byli tak zgodni w swoich werdyktach, jak w przypadku MediaTek Helio P10 z 8 – rdzeniowym procesorem ARM Cortex-A53, współpracującego z 3 GB RAM. Jest to mówiąc potocznie “tania chińszczyzna”, stosowana masowo w budżetowych telefonach i praktycznie niespotykana w smartfonach z takich półki cenowej, na jakiej model Q7 położył południowokoreański producent. W efekcie telefonowi temu brakuje mocy do płynnego działania na znajdującym się na pokładzie Androidzie 8.1 Oreo. A użytkownik może zacząć żałować, że z całej gamy urządzeń z logiem LG wybrał smartfona, a nie na przykład lodówkę, która nie dość, że nie laguje, to jeszcze chłodzi piwo.
Miejsce na dysku i pamięć RAM
32 GB pamięci wewnętrznej to we współczesnym telefonie niezbyt dużo, bo pliki systemowe zajmują aż 12 GB. Można pogodzić się z takim rezultatem w modelu budżetowym, jednak biorąc pod uwagę cenę, o której napiszemy na chwilę, jest to wynik co najmniej mierny. Z kolei 3 GB pamięci RAM to standard w przypadku telefonów klasy średniej, nie ma zatem ani wstydu, ani powodu do dumy.
Bateria
Zabudowany na stałe akumulator o pojemności 3000 mAh to na pewno plus smartfona LG Q7. Zapas mocy wystarcza na to, by aktywnie użytkowany, przetrwał on cały dzień, a jeśli stanie się konieczne szybkie doładowanie, producent zapowiada, że 50% baterii osiągniemy już po 30 minutach zasilania akumulatora.
LG Q7 – obudowa i wygląd
W tym miejscu też widać niekonsekwencję LG. Plastikowy tylny panel nie wygląda zbyt elegancko, również i z przodu zawiedziemy się, szukając wąskich ramek wokół ekranu dotykowego. Tylko boki modelu Q7 wykonane są z metalu, ale to trochę za mało, żeby ten telefon wyglądał na coś więcej niż tani model dla mało wymagającego klienta. Oczywiście wykonanie jest bardzo poprawne, elementy telefonu świetnie do siebie pasują. Przydatny jest również czytnik linii papilarnych, który znajdziemy na tylnej obudowie Q7. Na koniec warto wspomnieć o tym, że recenzowany smartfon spełnia zarówno standard IP68, jak i militarny MIL-STD 810G.
LG Q7 – cena
O cenie LG Q7 wspomnieliśmy już tyle razy, że najwyższa pora wreszcie ją ujawnić. Bardzo słaby telefon, przypominający bardziej model budżetowy, niż średniaka, kosztował w dniu premiery 1500 złotych. Klienci przecierali oczy, pukali się w czoło, ale producent potwierdził, że to nie pomyłka. W efekcie sprzedaż Q7 była, delikatnie mówiąc, średnia. Dzisiaj cena jest odpowiednia dla oferowanej jakości i wynosi 500 – 600 złotych, trafiając na promocję, kupić ten telefon możemy nawet odrobinę taniej.