Premiera Samsunga Galaxy S20 która miała miejsce 11 lutego 2020 roku i przyniosła nam coś kompletnie nowego. Samsung postanowił pierwszy raz zdecydować się na aktualizację modelu o 10 wersji tak samo, jak przyzwyczaił nas do tego Huawei.
Premiera Samsunga z serii Galaxy to zawsze wielkie wydarzenie w branży, które tym razem ściągnęło jeszcze większą ilość znanych osób z całego świata. Na dzień dzisiejszy znamy już ceny produktu Samsung Galaxy S20 a także przybliżoną datę jego wprowadzenia na Polski rynek. Samsung Galaxy S20 kosztować będzie na rodzimym rynku 3949 zł, natomiast na polskich półkach powinien pojawić się już od 13 marca. Samsung już teraz oferuję promocję na zasadzie 20 rat zero złotych za swoje urządzenie. Oferta jest cały czas aktualna.
Pytanie brzmi jednak: Czy zmiany w Samsungu Galaxy S20 są aż tak duże? Przekonamy się o tym w dzisiejszej publikacji.
Samsung Galaxy S20 – wyświetlacz
Samsung Galaxy S20 to oczywiście najmniejszy ekran w serii. Nie zmienia to jednak faktu iż do dyspozycji dostajemy przekątną 6,2 cala, co wcale złym wynikiem nie jest jak na dzisiejsze zapotrzebowania użytkowników. Bardzo dobrą informacją jest fakt, iż najskromniejszy z modeli posiada takie same parametry ekranu jak dwa modele z większymi parametrami. Do naszej dyspozycji jest ekran Dynamic AMOLED, w rozdzielczości Quad HD+ 3200 x 1440 oraz wspierają HDR10+.
Jak widać dostajemy wszystkie najważniejsze właściwości ekranu już w najniższym modelu. Model S20 różni się jednak od pozostałych odpowiedników cenowych mniejszym nasyceniem pikseli. W modelu S20 mamy do dyspozycji zaledwie 536 PPI.
Dla osób mających wprawne oko i znających poprzednio model Samsunga Galaxy S łatwo będzie zauważyć iż wycięcia na ramki są o wiele mniejsze, tak samo jak mniejszy jest otwór na przedni aparat. Niby mała rzecz a jednak cieszy oko na samym początku.
Kolejną z rewelacji o której Koreański producent wspominał już na swojej konferencji jest odświeżanie ekranu, które możemy zmieniać z 60 Mhz do 120Mhz. Jaki będzie tego efekt? W prosty sposób mówiąc, odczujemy różnicę taką, jak po przełączeniu gry komputerowej z 30 FPS na 60 FPS. W telefonie będziemy odczuwać to zdecydowanie bardziej jakby telefon był szybszy, lepiej zoptymalizowany. Różnica będzie widoczna gołym okiem.
Samsung Galaxy S20 – aparat
Nie ma co ukrywać iż aparat jest drugim elementem najważniejszym dla użytkowników po ekranie. Dlatego też Samsung musiał przygotować bardzo dobrą ofertę w odniesieniu do telefonów marki Huawei, które są o wiele wyżej w kwestii aparatów niż Koreański producent. Czy udało się to zrobić? Jak zwykle na konferencji i pierwszych testach grono osób miało okazję testować aparat o wyższych możliwościach. Pomimo wszystko ma on kilka mankamentów o których warto wspomnieć. Pierw jednak specyfikacja aparatu.
Kupując Samsunga Galaxy S20 dostaniemy właściwie cztery aparaty. Trzy z tyłu i jeden z przodu. Do naszej dyspozycji będą następujące specyfikacje aparatu:
- Ultra szerokokątny aparat – 12 megapikseli z przesłoną F/2.2.
- Zwykły aparat – 12 megapikseli wraz z przesłoną F/1.8 i stabilizacją optyczną
- Aparat z teleobiektywem – 64 megapikseli, przesłoną F/2.0 i stabilizacją optyczną
- Aparat przedni – 10 megapikseli i przesłoną F/2.2.
Jak widać podana powyżej specyfikacja aparatu w Samsungu S20 robi wrażenie. Użytkownicy mający S20 w ramach testów donoszą o kilku mankamentach tego aparatu. Między innymi osoby testujące skarżyły się na rozmyte zdjęcia wykonane w trybie nocnym a także trudne wykonywanie zdjęć w ruchu.
Biorąc pod uwagę powyższą specyfikację aparatu sprawa może zostać rozwiązana na zasadzie aktualizacji oprogramowania. Trudno bowiem domyślać się aby problemem zdjęć była sama specyfika aparatów, która przedstawia się bardzo dobrze.
Na ostatnim miejscu pozostaje nie mniej istotna kwestia sekwencji wideo. Tutaj szykuje się rewolucja o której Samsung także chętnie wspominał podczas premiery Samsungów z serii Galaxy S20. Mowa tutaj o nagrywaniu wideo w 8K, którą oczywiście także otrzymał Samsung Galaxy S20. Dodatkowych fajerwerków mają dodawać tryby Single Take a także Super Resolution Zoom (Space Zoom).
Tryb 8K ma jednak swoje wady. Przy nagrywaniu 8K należy spodziewać się wyłącznie 24 klatek na sekundę i braku śledzenia AF. Pamiętajmy jednak iż rozdzielczość 8K jest póki co pionierska jeśli chodzi o segment smarfonów.
Samsung Galaxy S20 – specyfikacja techniczna
W tej części zdecydowanie mamy o czym pisać. Samsung Galaxy S20 to dużo unowocześnień technologicznych o których trudno nie wspomnieć.
Samsung Galaxy S20 jest zasilany bardzo mocnym procesorem Exynos 990. Samsung Galaxy S20 będzie dostępny w dwóch wariantach: 8GB RAM/128 GB oraz 12 GB RAM/128 GB. Dzięki temu sami będziemy mogli określić ile pamięci operacyjnej chcemy w naszym modelu.
Samsung postanowił jednak umieścić slot na karty SD po to, aby użytkownicy mogli rozwijać swoje banki pamięci. Mając na uwadze nagrywanie w 8K było to rozwiązaniem wręcz wymuszonym na Koreańskim producencie. Nagrywanie w tak dużej rozdzielczości przy zaledwie 128 GB pamięci byłoby dużym problemem.
Kolejną z kwestii wartych uwagi jest oczywiście bateria. Do naszej dyspozycji jest 4000 mAh które zdecydowanie powinno wystarczyć na dzień użytku dobrze zoptymalizowanego produktu Samsunga. Samsung dodał także informację o ładowaniu bezprzewodowym w wersji 2.0 (ma to nieść za sobą szybsze ładowanie) a także ładowanie zwrotne.
Samsung Galaxy S20 – obudowa i wygląd
Rzeczą która rzuca się na pierwszym planie jest oczywiście dyskusyjny tylni aparat o którym jest duża wrzawa w sieci. Pomysł zaciągnięty z iPhone 11 i Pixela 4 nie mógł obejść się bez echa. Samsung jednak nie ukrywa wzorowania się na powyższych producentach i chwali ich za ciekawe rozwiązania.
Obudowa Samsunga Galaxy S20 to połączenie szkła z metalową ramką. Telefon w ręku jest bardzo solidny i wzbudza zainteresowanie szkłem a także łączną jakością wykonania.
Samsung Galaxy S20 to telefon o wymiarach 151,7 x 69,1 x 7,9 mm. Jeśli chodzi o jego wagę to mamy tutaj do czynienia zaledwie ze 163 gramami wagi.