• Porady

Asystent Google: jak włączyć i skonfigurować urządzenie?

Zobacz także

Najnowszy smartfon Apple do zadań pro: iPhone 15 Pro

Wrzesień 2023 roku zdecydowanie należał do marki Apple. Doczekaliśmy się aż sześciu nowości - dwóch modeli Apple Watch oraz...

iPhone 14 Plus. Poznaj nową czternastkę Apple z dużym ekranem

iPhone 14 Plus to jeden z czterech najnowszych smartfonów marki Apple, które swoją premierę miały we wrześniu 2022 roku....

Jak zacząć z domową automatyką? Przewodnik dla początkujących

Internet of Things (Internet Rzeczy) to koncepcja, która z roku na rok rozwija się coraz prężniej. W wielu polskich...

Internet mobilny na kartę czy abonament? Jak dobrać najtańsze rozwiązanie?

W jakich sytuacjach sprawdza się Internet mobilny? Niewątpliwą zaletą Internetu mobilnego jest wspomniana we wstępie możliwość korzystania z niego w...

Jak pobrać zdjęcia z Instagrama?

Jeśli jesteś miłośnikiem Instagrama i chcesz pobrać swoje ulubione zdjęcia lub filmy, nie jesteś sam. Wiele osób chce zachować...

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Uniwersum Marvela to jedno z największych i najbardziej znanych na świecie komiksowych uniwersów. W ciągu ostatnich kilku lat wiele...
- Reklama -

Asystent Google jest zawsze gotowy do pomocy w codziennych czynnościach, ale nie tylko. Oprócz możliwości korzystania z niego za pośrednictwem urządzeń Google Home możesz go również używać na swoim smartfonie, wypowiadając polecenie ?Ok Google? lub ?Hej Google?. W ten sposób jesteś w stanie zarządzać swoimi połączeniami, aktywować Mapy i powoli odkrywać, jak przydatny może być asystent głosowy w codziennym użytkowaniu. Android to naturalne środowisko Asystenta Google: to system operacyjny, z którym najlepiej się integruje i gdzie można maksymalnie wykorzystać potencjał usługi. Jeśli posiadasz smartfon lub tablet wyposażony w system zielonego robota i chcesz wiedzieć, jak aktywować Asystenta Google, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

„OK Google, skonfiguruj moje urządzenie”. Czy to wystarczy?

Aby dowiedzieć się, jakie pytania możesz zadać Asystentowi Google i jakie operacje można wykonać za pośrednictwem usługi, zadaj pytanie ?Co potrafisz zrobić??. Ewentualnie zapoznaj się z listą poleceń obsługiwanych przez Asystenta Google lub otwórz aplikację Google, dotknij przycisku ? i przejdź najpierw do Ustawień, a następnie do „Co możesz zrobić?”.

Aby wysłać prośbę do Asystenta Google, połącz się z nim, naciskając i przytrzymując przycisk Początek na urządzeniu lub wypowiadając wyrażenie ?OK Google?. Ewentualnie naciśnij ikonę mikrofonu znajdującą się na dole ekranu lub użyj klawiatury ekranowej, dotykając odpowiedniej ikony wyświetlanej w lewym dolnym rogu.

Asystent Google ? wymagania sprzętowe

Do aktywacji Asystenta Google, niezbędne jest spełnienie następujących wymagań dotyczących sprzętu i oprogramowania, w które musi być zaopatrzony Twój smartfon lub tablet:

  • Posiadać system operacyjny Android 6.0 lub nowszy.
  • Aplikację Google 6.13 lub nowszą zainstalowaną na urządzeniu.
  • Zainstalowaną aplikację usług Google Play
  • Pamięć RAM co najmniej 1,5 GB.
  • Wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej 720 pikseli.
  • Urządzenie ustawione na język, w którym dostępny jest Asystent Google.
- Reklama -

Jeśli twoje urządzenie spełnia te warunki, możesz rozpocząć swoją przygodę z Asystentem Google.

Jak włączyć Asystent Google?

Przed wydaniem polecenia uruchom aplikację Google, dotykając jej ikony na ekranie głównym lub ekranie z listą wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniu.

  1. Naciśnij przycisk ?.
  2. Wybierz Ustawienia.
  3. Dotknij element Ustawienia związany z Asystentem Google.
  4. Wybierz nazwę używanego urządzenia (np. Telefon).
  5. Przy opcji „Ok Google” zaznacz .
  6. Utwórz ścieżkę głosu, aby Asystent Google cię rozpoznał.
  7. Naciśnij przycisk Start i trzy razy z rzędu powiedz „Ok Google”.

Później możesz także ustawić opcję dostępu do Asystenta Google podczas blokowania urządzenia (tj. gdy urządzenie jest z wyłączonym ekranem). Teraz, niezależnie od posiadanego urządzenia, powinieneś być w stanie skorzystać z Asystenta Google, po prostu przytrzymując przycisk Home przez kilka sekund lub wypowiadając wyrażenie „OK Google”. Przy pierwszym uruchomieniu zostanie Ci zaproponowana krótka prezentacja usługi, którą możesz pominąć, naciskając przycisk Dalej.

Jak włączyć Asystent Google na iPhone?

Asystent Google jest również dostępny na iOS jako osobna aplikacja: oznacza to, że nie integruje się z systemem jak na Androidzie, ale nadal może być bardzo przydatny. Aby zainstalować go na swoim iPhonie lub iPadzie:

  1. Otwórz App Store.
  2. Wyszukaj i pobierz Asystent Google.
  3. Uruchom aplikację i zaloguj się na swoje konto Google.
  4. Przeklikaj zbędne informacje.
  5. Naciśnij ikonę mikrofonu na dole.

Używanie Ok Google lub Hej Google do rozmowy z Asystentem Google nie jest tak proste jak na Androidzie. Aplikacja Asystent Google na iOS musi być otwarta i aktywna (czyli aplikacja na ekranie, który widzisz), aby mogła reagować na Twój głos.

Możesz także użyć Siri, aby otworzyć Asystenta Google.

Czy da się ustawić Asystent Google na komputerze?

Nie ma łatwego sposobu na uzyskanie Asystenta Google dla systemu Windows.

Jeśli chcesz używać Asystenta Google jako alternatywy dla domyślnego asystenta głosowego firmy Microsoft, możesz to zrobić, jeśli masz Chromebooka lub komputer z systemem Windows 10.

Jeśli Twoim celem jest łatwy dostęp do Asystenta Google, najlepiej jest kupić urządzenie z wbudowaną opcją Google Home lub nabyć ją oddzielnie i ustawić obok komputera. Można także zainstalować aplikację Asystent Google (na Androida lub iOS) na telefonie lub tablecie. Aby uzyskać więcej możliwości samodzielnej instalacji, kup i zastosuj zestaw Google Voice Kit.

Jak skonfigurować swoje urządzenie pod Asystenta Google?

Asystent Google zawiera funkcję Ok Google, za pomocą której możesz wypowiedzieć to wyrażenie, aby urządzenie zaczęło rozpoznawać twój głos. Wtedy możesz zrobić wszystko, rozmawiając bezpośrednio z wirtualnym asystentem Google opartym na sztucznej inteligencji.

Wiele urządzeń Google ma wbudowanego Asystenta Google i jest gotowych do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Dotyczy to na przykład Google Home. Jeśli jednak chcesz korzystać z Ok Google na smartfonie lub tablecie, może być konieczne wykonanie dodatkowych czynności.

Aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie z Androidem jest gotowe do korzystania z Asystenta Google, powiedz „Hej Google” lub „OK Google” albo naciśnij i przytrzymaj przycisk ekranu głównego. Po wyświetleniu monitu wybierz „WŁĄCZ”.

  1. Sprawdź, czy na urządzeniu z Androidem jest dostępna aktualizacja, a następnie zaktualizuj ją do najnowszej wersji, jeśli jest nieaktualna.
  2. Zaktualizuj aplikację Google do najnowszej wersji. Możesz sprawdzić, której wersji używasz, otwierając aplikację Google i przechodząc do WIĘCEJ > Ustawienia > O nas.
  3. Otwórz Usługi Google Play i wybierz Zainstaluj.
  4. Włącz tryb programisty, a następnie przejdź do Ustawienia > System > Zaawansowane > Opcje programisty > Pamięć, aby sprawdzić, czy masz więcej niż 1 GB pamięci.
  5. Sprawdź, czy Twój telefon lub tablet jest ustawiony na język z podanej listy. Ustawienia języka są tutaj: Ustawienia > system > Języki i wprowadzanie > Języki.

Najbardziej przydatne komendy po wypowiedzeniu ?OK Google?

Przechodzimy teraz do poleceń, których można używać z asystentem głosowym Google. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich będą dostępne tylko wtedy, gdy masz skonfigurowane urządzenia inteligentne. Jeśli powiesz: „Ok Google, zmniejsz głośność Chromecasta”, polecenie będzie ważne tylko wtedy, gdy urządzenie jest na tej samej linii Wi-Fi.

Wysyłaj wiadomości przez WhatsApp lub SMS

Często zdarza się, że musisz napisać wiadomość podczas jazdy lub wykonywania innej czynności. Dzięki asystentowi Google możesz wysyłać wiadomości przez WhatsApp, prosty SMS.

Możliwe jest użycie poleceń:

  • Ok google! Wyślij wiadomość na WhatsApp do wujka Waldka, pisząc: „czy będziesz dziś na kolacji?”
  • OK Google, wyślij SMS-a do mamy [tekst wiadomości].

Asystent będzie w stanie zinterpretować różne synonimy w pewnym zakresie rozumienia. Oprócz wysyłania wiadomości może również czytać wiadomości SMS, WhatsApp po wyrażeniu zgody na dostęp do powiadomień. Komendy, których należy użyć, to:

  • OK Google, przeczytaj najnowszego SMS-a mamy.
  • Ok Google, przeczytaj wiadomości WhatsApp Oliwii.

Skonfiguruj urządzenia

Dzięki Asystentowi możliwa będzie konfiguracja urządzeń takich jak Google Chromecast, smartwatche Wear OS czy inne kompatybilne urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia zgodne z Asystentem Google są oznaczone symbolem ?Made by Google? lub ?Made For Google?.

Do skonfigurowania urządzenia potrzebny jest smartfon oraz aktywacja bluetooth i geolokalizacji, po czym można użyć polecenia:

OK Google skonfiguruj moje urządzenie.

Zostanie wykonana procedura z przewodnikiem, aby aktywować urządzenie, które ma zostać skonfigurowane.

Przeglądaj strony internetowe lub otwieraj aplikacje

Dzięki Asystentowi Google możesz także otwierać strony internetowe lub aplikacje bezpośrednio za pomocą głosu:

Ok Google, przejdź do netflix.pl.

To tylko przykład, ponieważ oprócz sprawdzania nowych seriali na Netflix możesz oczywiście poprosić Google o otwarcie dowolnej witryny za pomocą tego samego polecenia.

Przykład: „OK Google, przejdź do [witryna (.com, .pl)]”

W ten sam sposób możesz otworzyć dowolną aplikację na smartfonie:

  • OK Google, otwórz aplikację Galaxy Store.
  • OK Google, otwórz aplikację Kalendarz.

Ustaw alarm

Dzięki Asystentowi Google możesz ustawić alarm głosowo:

OK Google, ustaw alarm na jutro na 8.

Twórz przypomnienia

Dostępność asystenta jest maksymalna. Możemy zwrócić się do Google z prośbą o przypomnienie nam dosłownie o wszystkim:

  • OK Google, przypomnij mi o meczu piłki nożnej w czwartek o 17:00.
  • OK Google, obudź mnie za 3 godziny.

Zarządzanie wydarzeniami w kalendarzu

Kolejną ważną funkcją asystenta głosowego jest możliwość tworzenia wydarzeń w Kalendarzu Google, takich jak wizyta u lekarza, randka czy inne wydarzenie.

  • OK Google, utwórz mecz siatkówki 20 września o 18:00.
  • OK Google, utwórz wydarzenie w kalendarzu: urodziny taty 12 sierpnia o 10:00.

Jeśli godzina nie zostanie określona, Google automatycznie zapyta: ?o której godzinie??

Tryb tłumacza

To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych funkcji asystenta Google.

Po prostu zapytaj:

Hej Google, pomóż mi mówić po hiszpańsku.

Automatycznie otworzy się ekran, który pomoże Ci i Twojemu rozmówcy komunikować się, automatycznie tłumacząc Twoje zdania na hiszpański, a rozmówcy na polski.

Hiszpański idiom to tylko jeden z przykładów, w których możesz poprosić Google o wypowiedzenie się w dowolnym języku.

Wyślij wiadomość e-mail i wejdź w interakcję z kontaktami

Z taką samą łatwością, z jaką Asystent Google wysyła SMS-y lub wiadomości WhatsApp za pomocą polecenia głosowego, może również wysyłać wiadomości e-mail. W jaki sposób?

Ok Google, wyślij e-mail na adres info@pracujemy.com, w temacie kontaktów handlowych, wiadomość: z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy.

W ten sposób mamy możliwość dostosowania tematu wiadomości e-mail oraz tekstu do wysłania.

Zadzwoń do kontaktu w książce telefonicznej

Aby zadzwonić do kontaktu z książki adresowej, użyj polecenia:

OK Google, zadzwoń do mamy.

Jeśli kontakt zawiera więcej numerów, możesz określić znacznik z numerem, aby wybrać ten, który chcesz.

OK Google, zadzwoń do biura Mamy.

W przeciwnym razie Google zapyta, na który z zapisanych numerów dla wybranego kontaktu chcesz zadzwonić i będziesz musiał go ręcznie wybrać.

Wskazówki dojazdu i aktualizacje pogody

Możesz również zapytać Asystenta Google o wskazówki dotyczące podróży i aktualizacje pogody w miejscu, do którego chcesz dotrzeć. Możesz zapytać Asystenta Google:

OK Google, jedź do Piazza Municipio w Neapolu.

W takim przypadku Mapy Google otworzą się natychmiast ze wskazówkami do Piazza Municipio. Polecenie brzmiałoby: „Hej Google, przejdź do [adres], [miasto]”.

Ponadto, jeśli masz ustawiony adres domowy w Mapach Google, możesz powiedzieć:

Ok Google, zabierz mnie do domu.

Jeśli podróżujesz, inne przydatne informacje, o które możesz poprosić Asystenta Google, to:

  • OK Google, znajdź najbliższą lodziarnię.
  • Hej Google, gdzie jestem?

Oprócz pytania o lokalizację można również zapytać o czas i warunki pogodowe w dowolnym miejscu na świecie:

  • Ok Google, jaka będzie jutro pogoda?
  • Ok Google, jaka jest teraz pogoda w Warszawie?
  • OK Google, jakie są prognozy pogody na 18:00?

Jeśli chodzi o pytania dotyczące harmonogramu, mamy:

  • OK Google, która jest godzina?
  • OK Google, która jest godzina w Londynie?

Asystent Google i inteligentny dom

Asystent Google służy również do sterowania inteligentnym domem, tzw. Automatyką domową. Wszystkie te urządzenia IoT, które łączą się z siecią domową, można aktywować za pomocą poleceń głosowych. Wśród nich mamy: żarówki, termostat, inteligentne gniazdka, kamery monitorujące, soundbary, telewizory Smart TV i wiele innych urządzeń. Po podłączeniu urządzenia do Google Home będzie można nadać nazwę każdemu z nich, aby ułatwić interakcję z poleceniami głosowymi. Przykład: jeśli wywołuję żarówkę LED, mogę powiedzieć „OK Google, włącz diodę LED”.

Asystent Google ? jak wyłączyć asystenta?

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć Asystenta Google, wykonaj następujące czynności:

  1. Otwórz aplikację Google.
  2. Naciśnij Więcej i Ustawienia.
  3. Stuknij element Asystent Google.
  4. Przejdź do zakładki Asystent.
  5. Przewiń w dół i kliknij Telefon.
  6. Na wyświetlonym ekranie wyłącz Asystenta Google.

Wskazówka: przed dezaktywacją asystenta głosowego Google upewnij się, że możesz to zrobić ze swojego smartfona, ponieważ nie wszystkie urządzenia pozwalają na dezaktywację tej funkcji.

Wyłącz Asystenta Google: jak wyłączyć polecenie Ok Google?

Wśród różnych opcji wyłączenia Asystenta Google jest również ta, która pozwala wyłączyć polecenie Ok Google. To rozwiązanie jest przydatne, jeśli chcesz uniemożliwić asystentowi głosowemu Google słyszenie twojego głosu i aktywację po usłyszeniu polecenia „Ok Google”. Aby wyeliminować tę funkcję, po prostu wyłącz wywoływanie głosu w ustawieniach Asystenta Google.

Oto jak to się robi:

  1. Otwórz aplikację Google.
  2. Dotknij pozycji Inne.
  3. Dotknij elementu Ustawienia.
  4. W Ustawieniach stuknij w Głos.
  5. Stuknij Voice Match.
  6. Wyłącz opcję „Zaloguj się za pomocą funkcji Voice Match”.

Możesz zdecydować o wyłączeniu Ok Google bez usuwania asystenta głosowego smartfona z Androidem. Za pomocą ustawień Androida możesz usunąć autoryzację mikrofonu z aplikacji Google. W ten sposób uniemożliwisz asystentowi podsłuchanie twojego głosu, nie wyłączając go jednak całkowicie.

Aby cofnąć autoryzację mikrofonu, wykonaj następujące czynności:

  1. Przejdź do ustawień Androida na smartfonie.
  2. W aplikacji znajdź sekcję z uprawnieniami.
  3. Stuknij w Mikrofon.
  4. Wyłącz.

Alternatywnie możesz również postępować w ten sposób:

  • Przejdź do listy zainstalowanych aplikacji.
  • Przejdź do ustawień.
  • W aplikacji dotknij Google.
  • Wejdź w zakładkę Uprawnienia, aby usunąć ten przeznaczony dla mikrofonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Ostatnio dodane telefony

[recent_products limit=”4″ columns=”2″]

Najnowsze artykuły

Najnowszy smartfon Apple do zadań pro: iPhone 15 Pro

Wrzesień 2023 roku zdecydowanie należał do marki Apple. Doczekaliśmy się aż sześciu nowości - dwóch modeli Apple Watch oraz...

Pokemon GO: Team GO Rocket w natarciu. Jakie kontry warto przygotować?

Jakie zasadzki szykuje na nas Team GO Rocket w 2022 roku? Mimo iż Giovanni Special Research nie jest obecnie dostępny, od 24 do 30...

Raids w Pokemon GO na grudzień 2021: rajdy i bossowie!

Raid to jedna z najpopularniejszych aktywności w Pokemon GO. Poznaj nowe raidy Tier 5 i Mega Raids w Pokemon GO na grudzień 2021 roku,...

Pokemon GO: nowe kody na grudzień 2021!

Właśnie pojawiły się nowe kody Pokemon GO na grudzień 2021! Gracze regularnie otrzymują w ten sposób przedmioty w ramach współprac marketingowych znanych firm z...

Darmowy internet ? promocje na grudzień 2021 roku

Jakie szanse na darmowy internet przewidziane zostały przez operatorów na grudzień 2021 roku? U części są to dodatkowe pakiety danych na kilka dni lub...

Powiązane artykuły

x