• Porady
 • O nas

Najtańszy abonament komórkowy poniżej 20 zł na styczeń 2021 roku!

Zobacz także

Premiera Samsunga Galaxy Note 20 FE osłodzi koniec linii?

Koniec linii Note jest dla entuzjastów koreańskiej technologii jedną z boleśniejszych plotek 2021 roku. Osłodzić ma ją ponoć premiera...

Smartfony 2021 – premiery i zapowiedzi nowych telefonów

W 2021 roku pojawią się na rynku nowe smartfony wszystkich wielkich graczy. Chociaż nie w każdym przypadku będziemy mieli...

Call of Duty Mobile – 1 sezon w 2021 roku to New Order

Call of Duty Mobile jest z nami od kilkunastu miesięcy. Fakt, że nieprzerwanie liczyć możemy na nowe atrakcje, nie...

Ile zapłacimy za najtańszy abonament komórkowy na rynku?

Najtańszy abonament komórkowy w poszczególnych sieciach został wyceniony następująco:

 1. Otvarta – 7,99 zł
 2. Plush – 10 zł
 3. Virgin Mobile – 14 zł
 4. Premium Mobile – 16,70 zł
 5. Lajt Mobile – 17,99 zł
 6. Nju Mobile – 19 zł

Według badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej Polacy wydają na korzystanie z telefonii komórkowej średnio 50 zł miesięcznie, a niemal 30% respondentów płaciło swojej sieci od 50 do 59 zł miesięcznie. Okazuje się jednak, że w wielu kwestiach najtańszy abonament wcale nie ustępuje tym znacznie droższym ofertom. Porównajmy je pod względem najistotniejszych kwestii, do których oprócz ceny zaliczyliśmy pakiet internetu, ilość SMS-ów oraz liczbę darmowych minut na rozmowy do innych sieci.

Warto zapoznać się także z dokładniejszą ofertą poszczególnych sieci. Najtańszy abonament danego usługodawcy ma czasem pewne mankamenty oraz limity, które wyeliminuje dopłacenie dosłownie kilku złotych. Niestety, działa to także w drugą stronę. W kilku przypadkach okazuje się, że niewielka cena podstawowego abonamentu uzupełniana jest przez dodatkowe, ukryte opłaty. Najpopularniejszym haczykiem jest koszt aktywacji (dodatkowe 25-30 zł do pierwszej faktury), ale pułapki czają się również przy przenoszeniu numeru czy zaległych płatnościach.

Od 7,99 zł rozpoczyna się najtańszy abonament Otvarta. Uważaj na jeden haczyk!

Sieć OTVARTA swoją działalność na rynku ogólnopolskim rozpoczęła niedawno. Polski operator wirtualny, opierający usługi na infrastrukturze Polkomtela, zaczął docierać do wszystkich zakątków kraju w 2018 roku. Na liście najtańszych abonamentów na rynku jego oferta znajduje się na pierwszym miejscu, ponieważ miesięczna opłata w podstawowym wariancie rozpoczyna się zaledwie od 7,99 zł.

Już na samym wstępie wiąże się z tym niestety jeden haczyk: opłata aktywacyjna wynosi aż 24 zł. Jeśli planowalibyśmy zatem korzystać z abonamentu OTVARTA przez rok, średnia miesięczna cena wyniesie już 9,99 zł. Co jeszcze wiedzieć powinniśmy na temat oferty operatora?

Co oferuje najtańszy abonament sieci OTVARTA?

Chcąc wykupić najtańszy abonament sieci OTVARTA, musimy znać jego podstawowe cechy. Taryfa O! Najtańsza! ma następujące warunki:

 • Tak niska opłata sprawia, że korzystać możemy zaledwie z 60 minut na rozmowy wychodzące na telefony stacjonarne i numery z innych sieci.
 • Za każdego SMS-a zapłacimy 0,19 gr.
 • Pakiet internetowy daje 2 GB dostępu do sieci LTE i 5G, co wystarcza na podstawowe korzystanie z sieci.
 • Dwa razy w roku skorzystamy przez 14 dni z Pakietu Wakacyjnego, czyli darmowych 500 minut rozmów lub SMS-ów na terenie państw Unii Europejskiej, Norwegii, Lichtensteinu i Islandii.
 • Z umowy zrezygnować można w dowolnym momencie.

Ile zapłacimy za więcej minut oraz lepszy pakiet internetowy?

W sieci OTVARTA możemy wykupić oczywiście droższe taryfy. Co nam dają?

 • O! Najlepsza! – za 13,99 zł miesięcznie oprócz powyższych plusów otrzymujemy nielimitowane rozmowy oraz 11 GB internetu.
 • O! Korzystna! – opłacanie abonamentu 17,99 zł miesięcznie da również darmowe SMS-y, a limit internetowy zostanie podniesiony do 21 GB.
 • O! Swobodna! – opłata 28,99 zł miesięcznie dorzuci jeszcze brak limitu MMS, a pakiet internetowy rozszerzy do 31 GB.

W tych przypadkach również liczyć możemy na bezpłatny pakiet wakacyjny oraz opcję rozwiązania umowy w dowolnym momencie. Niestety, nawet najdroższa taryfa nie zwolni z opłaty aktywacyjnej.

Abonament Otvarta – opinie

Dobre opinie na temat sieci mają ci klienci, którzy decydują się na najtańszy abonament. OTVARTA plusuje u użytkowników telefonów stawiających na prostotę i niską cenę podstawowej taryfy. Nawet osoby niezadowolone z działania internetu na przekaźnikach Plusa doceniają fakt, że z umowy można szybko zrezygnować.

Czego dotyczą opinie niepochlebne? Większość z nich odnosi się do problemów z przenoszeniem numeru, zarówno do sieci, jak i poza nią. Tragicznymi doświadczeniami dzielą się także osoby, które z jakichś powodów miały duże opóźnienia w opłacie abonamentu. Dwutygodniowa zwłoka może zakończyć się naliczeniem nawet kilkuset złotych kary, jeżeli dalej chciałoby się korzystać z numeru telefonu.

10 zł bez haczyków kosztuje najtańszy abonament Plush

Niestety, w połowie stycznia Plush zdecydował się zmienić ofertę abonamentu, najtańszą możliwą opcję i stawiając na propozycje z olbrzymimi pakietami internetu od 30 zł w górę.

Drugie miejsce na liście zajmuje abonament sieci Plush, będącej właściwie marką Plusa skierowaną do młodych i dynamicznych klientów. To właśnie oni docenić mają główną siłę napędową bazowej oferty, czyli nielimitowane SMS-y oraz bezpłatny transfer danych przy korzystaniu z Facebooka.

Najtańszy abonament sieci Plush niczego nie ukrywa

Co daje klientom podstawowy abonament Plusha, za który zapłacimy zaledwie 10 zł?

 • Darmowe SMS-y oraz MMS-y do wszystkich sieci bez limitu.
 • Koszt rozmowy telefonicznej na poziomie 0,29 zł.
 • Pakiet internetowy 1 GB.
 • Bezpłatny transfer danych odebranych i wysyłanych przy korzystaniu z Facebooka. Niestety, nie wlicza się w to Messenger.
 • W tym przypadku nie ma mowy o opłacie aktywacyjnej.
 • Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony.

Jakie plusy da nam wybranie droższych opcji?

Jak w każdej sieci, także w Plushu zdecydować możemy się na lepsze warunki za nieco wyższą cenę. Jakie jeszcze abonamenty warto rozważyć w przypadku tego operatora?

 • 25 zł na czas nieokreślony – bez limitu nie tylko SMS-y, ale również rozmowy, a ponadto dostępne jest 10 GB internetu, którego nie zjada korzystanie z Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa. Kolejne 10 GB można zaś wykorzystać na TikToku i YouTube.
 • 25 zł z umową dwuletnią – to samo co powyżej, z tym że limit internetowy podniesiony jest do 15 GB.
 • 30 zł na czas nieokreślony – brak powyższych zalet (rozmowy 0,29 zł za minutę, SMS-y 19 gr), ale za to 40 GB internetu.

Dodatkową zaletą każdego z tych abonamentów jest rosnący limit internetowy, imponujący szczególnie w ostatnim przypadku, gdzie po trzech miesiącach podwaja się do 80 GB, po pół roku wzrasta do 100 GB, a po 12 miesiącach aż do 120 GB).

Abonament Plush – opinie

Generalna zasada co do zadowolenia z abonamentu w Plush jest prosta – im dłużej klient związany jest z siecią, tym bardziej docenia usługi, a wszystko to ze względu na “stażowy” dodatek limitu internetowego. Niestety, nie jest on dostępny w najtańszej taryfie, co przekłada się na stosunkowo małą liczbę optymistycznych komentarzy na jej temat w porównaniu z droższymi propozycjami.

Z czym wiążą się negatywne opinie o Plush? Jako młodszy brat Plusa dzieli z nim wszelkie poglądy na temat kiepskiego internetu w niektórych miastach oraz lokalizacjach. Klienci narzekają również na dodatkowe opłaty przy przenoszeniu numeru, które naliczane są za tzw. numer tymczasowy, z którego zazwyczaj i tak się nie korzysta. Jak każdy operator, także ta marka wymaga od nas dokładnego czytania umów i dopytywania się konsultantów o dodatkowe opłaty!

Virgin Mobile za 14 zł daje darmowe rozmowy i SMS-y bez limitu, ale…

Sieć założona w 1999 roku przez Richarda Bransona była pierwszym na świecie operatorem mobilnym. Oni wiedzą jak grać w tę grę! Stąd spora elastyczność oferty oraz fakt, że najtańszy abonament Virgin Mobile może być nieco mylący pod względem braków. Wystarczy bowiem dopłacić zaledwie złotówkę, aby za 15 zł oprócz darmowych rozmów i SMS-ów liczyć na 1 GB pakietu internetowego.

Co oferuje najtańszy abonament komórkowy sieci Virgin Mobile?

Virgin Mobile zaskakuje. Niestety, zarówno na plus, jak i na minus. Czego możemy oczekiwać za niewielką cenę abonamentu?

 • Bezpłatne połączenia z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi.
 • Brak limitu wysłanych za darmo SMS-ów.
 • Każdy MMS kosztuje 0,25 zł.
 • Każdy 1 GB internetu kosztuje 1 zł, więc najtańszy abonament zakłada niekorzystanie z niego.
 • Niestety, w przypadku umowy bezterminowej do wydatków doliczyć należy opłatę aktywacyjną, która wynosi 29 zł.

To jedna z niewielu ofert abonamentu komórkowego korzystna dla osób celowo odcinających się od sieci, ale nawet incydentalne korzystanie z niej może zwiększyć rachunek nieświadomego klienta.

Czy warto wykupić droższy abonament w Virgin Mobile?

Oczywiście Virgin Mobile oferuje również taryfy skrojone pod nieco bardziej wymagających klientów. Sprawdźmy, co może zaoferować wybranie droższego abonamentu:

 • Podstawowy bezterminowy abonament będzie kosztował maksymalnie 29 zł. Stanie się tak wówczas, gdy oprócz darmowych rozmów i SMS-ów wykorzystywać będziemy co miesiąc 15 GB internetu (każdy 1 GB mniej = 1 zł mniej).
 • Za 19 zł z dwuletnią umową dostajemy pakiet 9 GB internetu miesięcznie.
 • Za 29 zł z dwuletnią umową to aż 20 GB internetu oraz dodatkowe darmowe MMS-y, a ponadto zwolnienie z opłaty abonamentowej przez pierwsze 3 miesiące.
 • Za 39 zł z dwuletnią umową liczyć możemy na 30 GB internetu, a ponadto brak limitów na rozmowy, SMS-y i MMS-y obowiązuje także w roamingu na terenie UE.

Abonament Virgin Mobile – opinie

Najlepszą opinią abonament Virgin Mobile cieszy się wśród klientów przenoszących się z większych sieci. Doceniają oni “zwyczajność” oferty, z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami w standardzie. Elastyczność wynikająca z płacenia za wykorzystany internet nie wiąże się dodatkowo z niezrozumiałymi zasadami naliczania transferu, a taki zarzut często przewija się w opiniach dotyczących innych mniejszych operatorów.

Negatywne komentarze rzadko jak na operatora wirtualnego dotyczą słabego zasięgu czy wolnego internetu. Wynikać może to z korzystania z nadajników aż trzech sieci: Play, T-Mobile oraz Orange. Nagminnie powtarzają się za to opinie, w myśl których naprawdę trudno skontaktować się w Virgin Mobile z Biurem Obsługi Klienta. Kiedy zaś sztuka ta się uda, rozwiązywanie pozornie prostych problemów może trwać nawet kilka dni.

Abonament w Premium Mobile rozpoczyna się od 16,70 zł

Najtańsze propozycje abonamentu komórkowego mają na rynku operatorzy wirtualni. Kolejną firmą o takiej charakterystyce jest Premium Mobile, używający infrastruktury Plusa. Mimo iż nieco droższy niż poprzednicy, fanów oszczędzania zachęca atrakcyjnym programem poleceń. To jednak tylko miły bonus, a znacznie ważniejsze jest przeanalizowanie cech podstawowej oferty za 16,70 zł.

Czego spodziewać się po najtańszym abonamencie Premium Mobile?

W ramach abonamentu FreedomPL, oferowanego przez Premium Mobile za 16,70 zł, klienci mogą liczyć na:

 • Nielimitowane darmowe połączenia do sieci komórkowych (nie na telefony stacjonarne, które kosztują 0,29 zł/minutę).
 • Brak limitu darmowych SMS-ów.
 • Pakiet internetowy 3 GB.
 • Koszt jednego MMS-a wynoszący 0,29 zł.
 • Przykrą niespodziankę w postaci opłaty aktywacyjnej wycenionej na 29 zł.
 • Wakacyjny mankament, którym jest brak roamingu.

Co Premium Mobile oferuje użytkownikom premium?

Jako że wszystkie umowy podpisywane z Premium Mobile są bezterminowe, nawet droższe abonamenty nie pozwolą na uniknięcie opłaty aktywacyjnej. Jakie będą jednak zalety wybrania taryfy, za którą płacić będziemy więcej?

 • Freedom 1 za 19,90 zł – pakiet 10 GB internetu oraz rozszerzenie palety możliwości o roaming.
 • Freedom 2 za 24,70 zł – pakiet internetowy 20 GB, a bez limitu także MMS-y i rozmowy na telefony stacjonarne.
 • Freedom 3 za 29,70 zł – najdroższy abonament oznacza także największy pakiet internetu, sięgający 30 GB.

Abonament Premium Mobile – opinie

Co ciekawe, w sieci znajdujemy znacznie mniej opinii dotyczących abonamentu Premium Mobile niż innych operatorów wirtualnych. Olbrzymim plusem dla potencjalnych klientów będzie z pewnością fakt, że trudno odnotować narzekanie na ukryte koszty (poza opłatą aktywacyjną) czy naliczanie dodatkowych opłat z niejasnych przyczyn.

Co z negatywnymi opiniami? To klasyka, rozciągająca się od kiepskiej jakości internetu oraz zasięgu w konkretnych lokalizacjach po trudności w kontakcie z Biurem Obsługi Klienta. Malkontentom trzeba oddać jednak sprawiedliwość w jednym aspekcie. Numer kontaktowy 2999 wymaga opłaty 0,29 zł za minutę nawet z telefonów w Premium Mobile, co jest sporym minusem.

Najtańszy abonament poniżej 20 zł oferuje też Lajt Mobile

O tym, że sporo opcji mają do wyboru osoby, które nie chcą wydawać na abonament telefoniczny więcej niż 20 zł, świadczy także najtańsza propozycja Lajt Mobile. Wirtualny operator działający na infrastrukturze Polkomtela rozwija wprawdzie skrzydła dopiero przy droższych propozycjach, ale ten bazowy również daje radę. Od wcześniejszych propozycji odróżniają przede wszystkim darmowe MMS-y, nieobecne w poprzednich ofertach.

Jak pod względem budżetowej propozycji wypada Lajt Mobile?

Najtańszy abonament Lajt Mobile nosi nazwę NO LIMIT M. W jego ramach znajdziemy:

 • Nielimitowane rozmowy w kraju.
 • Brak opłat za SMS-y.
 • Bezpłatne MMS-y.
 • Pakiet internetowy 4 GB.
 • Opłatę aktywacyjną rzędu 29 zł.
 • Opłatę 20 zł (ukrytą pod postacią “Bonusu Krajowego” za wykorzystanie w ramach roamingu w krajach UE więcej niż 50 minut/SMS-ów oraz 1GB internetu).

Co z bardziej wypasionymi propozycjami sieci?

Niestety, opłata aktywacyjna będzie funkcjonowała nawet wówczas, gdy zdecydujemy się wziąć najdroższy możliwy abonament z umową na czas określony. Tak samo jest z “Bonusem Krajowym”, znacznie ograniczającym nasze możliwości wyjazdowe z telefonem w Lajt Mobile. Spore pakiety internetowe sprawiają jednak, że warto przemyśleć jedną z bardziej wypasionych opcji. Do wyboru mamy:

 • Numer 1 – za 24,99 zł do darmowych rozmów, SMS-ów i MMS-ów dołącza pakiet internetowy 30 GB.
 • NO LIMIT L – za 44,99 zł pakiet internetowy rozszerza się do 100 GB w dzień oraz dodatkowych 200 GB w nocy (łącznie rekordowe 300 GB!).
 • NO LIMIT XL – za 59,99 zł dostaniemy jeszcze 100 minut na rozmowy międzynarodowe.

Abonament Lajt Mobile – opinie

Pozytywy abonamentu Lajt Mobile wiążą się ze świetnymi cenami propozycji z dużymi pakietami internetu. Klienci przechodzący z innych sieci są zazwyczaj zachwyceni faktem, że za znacznie mniejsze pieniądze dostają naprawdę sporo. Dotyczy to szczególnie osób po raz pierwszy korzystających z usług operatorów wirtualnych, którzy odpływają w stronę LM z T-Mobile, Play, Orange czy Plusa.

Czego dotyczą negatywne opinie? Sporo klientów jest zawiedzionych działaniem infolinii wyłącznie w dni powszednie i soboty, a także rozciąganiem rozwiązywania problemów do 72 godzin. Dużą wadą według klientów jest również automatyczne blokowanie połączeń czy internetu w momencie, gdy nieproporcjonalnie wzrasta częstotliwość korzystania z tych funkcji. Działanie mające w zamyśle chronić abonentów Lajt Mobile w niektórych przypadkach zatruwa im życie.

Najbliżej granicy 20 zł jest abonament Nju Mobile

Operatora wirtualnego stworzonego z myślą o skierowaniu oferty do zupełnie innej grupy klientów wykreowało również Orange. Jest to właśnie sieć Nju Mobile, ostatnia z naszego rankingu, która oferuje klientom najtańszy abonament do 20 zł. Jako że z dotychczasowych propozycji zbliża się najbardziej do tej granicy, po ofercie oczekiwać można “czegoś więcej”. Jak wypada to w praktyce?

Najtańszy abonament Nju Mobile zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami

W ramach oferty “abonament solo w nju” za 19 zł dostajemy:

 • Nielimitowane połączenia.
 • Nielimitowane SMS-y.
 • Nielimitowane MMS-y.
 • Pakiet internetu 1 GB (po pół roku 2 GB, po roku 2,5 GB, a po 2 latach 3 GB).
 • Obniżenie opłaty nawet do 0 zł, jeśli w danym miesiącu nie prowadzimy rozmów, nie wysyłamy SMS-ów ani nie korzystamy z internetu.
 • Umowę na czas nieokreślony.
 • Brak opłaty aktywacyjnej przy e-fakturze.

Droższy abonament to większe pakiety internetu mobilnego

Podobnie jak w przypadku najtańszej oferty, i na droższych propozycjach skorzystają przede wszystkim uważni klienci. Każda z opcji pod względem kosztu zakłada skorzystanie z maksymalnych limitów. Brak korzystania z internetu, rozmów czy SMS-ów przełoży się na mniejszą cenę. A co dokładnie oferuje Nju Mobile za pełną opłatę abonamentową?

 • Za 29 zł do podstawowej oferty dochodzi pakiet 10 GB internetu (po pół roku 20 GB, po roku 25 GB, a po dwóch latach 30 GB).
 • Za 39 zł pakiet internetowy wzrasta do 20 GB (po pół roku 40 GB, po roku 50 GB, po dwóch latach 60 GB).

Abonament Nju Mobile – opinie

Pozytywne opinie na temat Nju Mobile przekazują przede wszystkim osoby lubiące optymalizować wydatki. Dzięki elastycznemu podejściu sieci zdyscyplinowani klienci mogą znacznie obniżyć rachunki dzięki oszczędnemu korzystaniu z przyznanych minut na rozmowy i SMS-y. Abonament w Nju chwalą szczególnie ci, którzy nie korzystają zbyt często z telefonu, a chcą mieć jednocześnie stałą opcję na ewentualne zadzwonienie, napisanie czy awaryjne sprawdzenie czegoś w internecie mobilnym.

Wśród negatywów dotyczących usług tego operatora dominują komentarze osób, którym “uciekają” dodatkowe gigabajty internetu i przez to płacą ostatecznie więcej, niż estymowali pod koniec okresu rozliczeniowego. Poza tym niezadowoleni mogą być oczywiście klienci, w których miejscu zamieszkania czy pobytu niezbyt dobrze działa zasięg Orange, z którego infrastruktury korzysta Nju Mobile.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Smartfony 2021 – premiery i zapowiedzi nowych telefonów

W 2021 roku pojawią się na rynku nowe smartfony wszystkich wielkich graczy. Chociaż nie w każdym przypadku będziemy mieli...

Call of Duty Mobile – 1 sezon w 2021 roku to New Order

Call of Duty Mobile jest z nami od kilkunastu miesięcy. Fakt, że nieprzerwanie liczyć możemy na nowe atrakcje, nie zmieni się też w 2021...

Premiera Nokia 6.4 bez szału. Będzie 5G, ale kosztem specyfikacji

Producent należący do koncernu HMD Global zaplanował ponoć na 2021 rok co najmniej cztery telefony z modemem nowej generacji. Zbliżająca się premiera Nokia 6.4...

Premiera OnePlus 9 coraz bliżej. Poznaliśmy nowe szczegóły!

Rzadko który temat temat rozpala miłośników elektroniki jak premiery flagowców. Ich ujawnianie i wypuszczanie na rynek jest zazwyczaj owiane sporą tajemnicą. Nie inaczej przebiega...

Johto Celebration w Pokemon GO – rajdy, zadania i ewolucje

Zanim rozpocznie się Pokemon GO Tour: Kanto, mamy szansę świętować piątą rocznicę powstania gry z innymi regionami. We wtorek 26 stycznia 2021 roku rozpocznie...

Powiązane artykuły