Startup to oparte na innowacyjnym pomyśle przedsięwzięcie biznesowe, które dopiero rozwija skrzydła i w krótkim czasie chce osiągnąć skalowalny model biznesowy. Oznacza to, że twórcy startupu przejść muszą od fantastycznej idei do stworzenia sensownego produktu lub usługi, która zacznie przynosić stałe i powtarzalne dochody.
Czemu to właśnie startupy znalazły się w obszarze naszych zainteresowań? Nie ma dnia, aby nie dochodziły do nas kolejne informacje o polskich i zagranicznych projektach, które uzyskały spore finansowanie i gotowe są oferować swoje usługi szerokiemu gronu klientów.
Jest to więc zadanie trudne, w którym wprowadzanie w życie nowatorskich rozwiązania pogodzić trzeba z potrzebami biznesowymi. Działanie w obszarze nowych technologii wymaga zazwyczaj sporych nakładów finansowych. Te zapewniają inwestorzy, którzy chcą czerpać zyski z projektu, który bez ich wsparcia nie miałby racji bytu.
Inwestowanie w startupy
Inwestowanie w startupy przyjmuje liczne formy, a do najpopularniejszych należą:
Finansowanie prywatne - gdy twórcy startupu inwestują w niego własny czas i/lub środki finansowe.
Angel Investing - środki pozyskane od prywatnych inwestorów, tak zwanych aniołów biznesu (angel investors).
Venture Capital - finansowanie zdobyte od wyspecjalizowanych funduszy VC, które wyszukują najciekawsze startupy.
Crowdfunding - finansowanie społecznościowe, popularne, chociażby w formie internetowych zbiórek.
Czemu warto śledzić startupy na rynku mobilnym?
Chociaż komputery osobiste i laptopy nadal są najwygodniejszymi narzędziami do pracy (trudno wyobrazić sobie komfortowe pisanie takiego tekstu na komórce czy tablecie), z roku na rok rośnie znaczenie segmentu mobile. Rozwiązania w pierwszej kolejności projektowane z myślą o smartfonach są dziś normą, dlatego najlepsze startupy wyłapać można właśnie na stronach poświęconych urządzeniom przenośnym.
O jakich startupach piszemy? Interesują nas wszystkie rozwiązania, które ułatwiają życie ich użytkownikom i dzięki temu odnieść mogą sukces. Chociaż nie ograniczamy się do śledzenia polskich startupów, to właśnie rodzime projekty stanowią dla nas najciekawsze i najbardziej naturalne pole do lektury.
Razem wyśledzić możemy jednorożca
Jednym z najgorętszych terminów ze startupowego słowniczka jest
jednorożec, czyli angielski
unicorn. Określenie to oznacza startup, którego wycena przekroczy miliard dolarów. To oznaka, że mamy do czynienia z olbrzymim sukcesem i szansą na podbicie konkretnej niszy lub nawet całej branży. Dzięki informacjom z Inside Mobile łatwiej wyśledzicie najlepsze startupy, które w ogromie nowoczesnych przedsięwzięć są do wyśledzenia trudniejsze niż jednorożce 🙂