Raid to jedna z najpopularniejszych aktywności w Pokemon GO. Poznaj nowe raidy Tier 5 i Mega Raids w Pokemon GO na grudzień 2021 roku, a także aktualne Raids Tier 1 i Tier 3. Sprawdź kontry dotyczące poszczególnych bossów i przeczytaj porady na temat walk!
W artykule dotyczącym aktywności typu Raids w Pokemon GO pokazujemy:
Tier 5 oraz Mega Raids ? grudzień 2021
Najlepsze rajdy znane są zazwyczaj na cały miesiąc z góry. Tak samo było przy rozpisce eventów w Pokemon GO na ten miesiąc, ponieważ nie zabrakło w niej harmonogramu Tier 5 Raids na grudzień 2021. Wiemy, jakie Pokemony z etykietką Legendary będzie można wtedy trafić.
- Reshiram i Zekrom ? od środy 1 grudnia 2021 roku o 10:00 do czwartku 16 grudnia 2021 roku o 10:00.
- Kyurem ? od czwartku 16 grudnia 2021 roku o 10:00 do piątku 31 grudnia 2021 roku o 10:00.
Warto znać też daty Mega Raids na grudzień 2021
Od 1 grudnia na Mega Raids w danym okresie pojawiał będzie się wyłącznie jeden Pokemon. Tym razem mamy do czynienia z debiutem!
- Mega Steelix ? od środy 1 grudnia 2021 roku o 10:00 do czwartku 23 grudnia 2021 roku o 10:00.
- Mega Abomasnow ? od czwartku 23 grudnia 2021 roku o 10:00 do piątku 7 stycznia 2022 roku o 10:00.
Nie zapomnij o środowym Raid Hour na grudzień 2021
W każdą środę grudnia o 18:00 odbywał się będzie godzinny Raid Hour, w czasie którego znacząco wzrośnie liczba rajdów Tier 5 z wybranymi legendarnymi Pokemonami. Dokładnie zaplanowane zostały:
- 1 grudnia ? Reshiram, Kyurem
- 8 grudnia ? Reshiram, Kyurem
- 15 grudnia ? Reshiram, Kyurem
- 22 grudnia ? Zekrom
- 29 grudnia ? Zekrom
Złapanie Legendy między 18:00 a 19:00 wiązało będzie się oczywiście z dodatkowym XP.
Raids w Pokemon GO ? Tier 3
Od 16 grudnia o 10:00 do 31 grudnia o 10:00 na Raids Tier 3 w Pokemon GO powalczymy z:
- Cloyster (Water, Ice)
- Stantler (Normal)
- Delibird (Ice, Flying)
- Glaceon (Ice)
Raids w Pokemon GO – Tier 1
Od 16 grudnia o 10:00 do 31 grudnia o 10:00 na Raids Tier 1 w Pokemon GO powalczymy z:
- Pikachu (Electric)
- Alolan Sandshrew (Ice, Steel)
- Swinub (Ice, Ground)
- Spheal (Ice, Water)
- Cubchoo (Ice)
Warto poznać również kontry skuteczne przeciw poszczególnym bossom
O ile często wystarczy spojrzeć na podtyp danego przeciwnika, aby poznać jego słabości i zidentyfikować najlepsze remedium na jego zalety, warto również znać kontry na poszczególnych bossów. W tym miejscu zbierać będziemy kontry do rajdów z przeszłości, ponieważ Raids w Pokemon GO powracają do nas niekiedy zaskakująco szybko. Kolejność alfabetyczna:
- Absol ? Podtyp Dark rozwija skrzydła we mgle, więc takich warunków warto unikać. Do walki wystawiamy Pokemony Fighting, a najlepsze kontry to Lucario, Conkeldurr, Machamp Hariyama lub Breloom.
- Aerodactyl ? doskonale znany z niektórych walk w ramach Giovanni Special Research, jako Pokemon typów Rock i Flying najlepiej radzi sobie przy częściowym zachmurzeniu oraz wietrze. Jest na tyle kiepskim przeciwnikiem, że spokojnie możemy go rozgrywać solo, przynajmniej jeśli wystawimy dobre kontry. Należą do nich Pokemony wodne (jak na przykład Kyogre z atakami Waterfall i Surf czy Swampert z Water Gun i Hydro Cannon), stalowe (Metagross z Bullet Punch i Meteor Mash), lodowe (Mamoswine z Powder Snow oraz Avalanche), elektryczne (Electivire z Thunder Shock i Wild Charge) czy skaliste (chociażby Rampardos ze Smack Down i Rock Slide). Jest tego sporo!
- Aggron ? agresywny na swoim terytorium Pokemon dzielący typy Steel oraz Rock najlepiej wypada w czasie śniegu oraz częściowego zachmurzenia. 256% obrażeń zadadzą mu ataki Fighting oraz Ground, stąd za najlepsze kontry na Aggrona uchodzą Machamp i Conkeldurr (Counter, Dynamic Punch) oraz Lucario (Counter, Aura Sphere) z grupy pierwszej, a z grupy drugiej Landorus (Mud Shot, Earth Power), Excadrill (Mud-Slap, Earthquake) czy Groudon (Mud Shot, Earthquake).
- Alolan Exeggutor ? jako Pokemon reprezentujący typy Dragon i Flying, szczególnie dobrze radzi sobie w słoneczną i wietrzną pogodę. Ma jednak poważny mankament w postaci małej odporności na ataki typu Ice, które zadają mu obrażenia zarówno ze względu na kontrowanie smoczych, jak i latających Pokemonów. Dlatego też wystarczyć powinny kontry takie jak Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), Galarian Darmanitan (Ice Fang, Avalanche), Weavile (Ice Shard, Avalanche) oraz Glaceon (Frost Breath, Avalanche).
- Alolan Graveler ? łączy w sobie typy Rock oraz Ground, więc trudniej walczy się przeciwko niemu przy częściowym zachmurzeniu oraz w pełnym słońcu. Charakteryzuje się szczególnym wyczuleniem na ataki Water oraz Grass. Z tego względu najlepszymi kontrami przeciw niemu będą Pokemony wodne (Mega Blastoise z Water Gun i Hydro Cannon, Mega Gyarados z Waterfall i Hydro Pump albo Kyogre z Waterfall i Surf) oraz trawiaste (Mega Venusaur z Vine Whip i Frenzy Plant, Roserade z Razor Leaf i Grass Knot albo Sceptile z Bullet Seed i Frenzy Plant).
- Alolan Raichu ? Pokemon mający typy Psychic oraz Electric najgroźniejszy będzie w deszczu oraz przy wietrznej pogodzie. Dobrą wiadomością jest fakt, że jako doskonałe kontry działają na niego bardzo popularne Pokemony typu Dark (Darkrai ze Snarl i Shadow Ball, Gengar z Lick i Shadow Ball czy Chandelure z Hex i Shadow Ball) oraz Ground (Excadrill z Mud-Slap i Earthquake, Groudon z Mud Shot i Earthquake czy Rhyperior z Mud-Slap i Earthquake).
- Ampharos ? na całe szczęście nie jest to wersja Mega, zatem wystarczy unikanie deszczu i używanie kontr doskonałych na Pokemony z typem Electric. Oprócz doskonałego Landorusa (Mud Shot, Earth Power) sprawdzą się również mniej ekskluzywne wybory: Excadrill z Mud-Slap i Earthquake, Groudon z Mud Shot i Earthquake czy Rhyperior z Mud-Slap i Earthquake
- Ariados ? jego podtypy to Bug i Poison, więc uważajmy na deszcz i zachmurzenie. Dobrymi kontrami będą Pokemony ogniste (Chandelure, Reshiran, Darmanitan, Heatran) oraz ziemne (Rampardos, Rhyperior, Tyranitar, Terrakion).
- Articuno ? nie ma szans w starciu ze skalistymi, więc do lubianych Rampardosa i Rhyperiora dorzucamy chociażby Terrakiona albo Tyranitara.
- Azumarill ? w tym przypadku dwoma typami są Fairy oraz Water, zatem unikać trzeba pogody pochmurnej i deszczowej. Problemu z pokonaniem go solo nie będą mieli trenerzy Pokemon, którzy wybiorą najmocniejszych zawodników Electric oraz Grass/Poison. W tej pierwszej grupie znajdują się chociażby Raikou (Volt Switch, Wild Charge), Electivire (Thunder Shock, Wild Charge) czy Zapdos (Thunder Shock, Zap Cannon), a w drugiej Roserade (Poison Jab, Grass Knot) i Venusaur (Vine Whip, Frenzy Plant).
- Chansey ? uznawana jest za jednego z najsłabszych Pokemonów, jeżeli chodzi o walki z bossami Tier 3. Jako przedstawicielka typu Normal szczególnie słabo reaguje na Pokemony Fighting. Jeśli nie walczymy przy faworyzowanym przez Chansey częściowym zachmurzeniu, na spokojnie powinny z nią sobie poradzić następujące kontry: Machamp (Counter, Dynamic Punch), Conkeldurr (Counter, Dynamic Punch) oraz Lucario (Counter, Aura Sphere).
- Donphan ? jest jednym z Pokemonów Tier 3, których wysokopoziomowi trenerzy mogą starać się pokonać pojedynczo. Należy tylko uważać, aby nie robić tego w słoneczną pogodę, jako że mamy tu do czynienia z typem Ground. Świetne kontry stanowią w tym przypadku zarówno Pokemony wodne (Kyogre i Gyarados z atakami Waterfall i Hydro Pump), jak i trawiaste (Roserade z Razor Leaf oraz Grass Knot) czy lodowe (Mamoswine z Powder Snow i Avalanche).
- Drifblim ? w tym przypadku mamy do czynienia z Pokemonem Ghost oraz Flying, który ze względu na swoje typy doskonale czuje się w pogodę mglistą lub deszczową. Ma kilka równorzędnych słabości, które najlepiej wykorzystać poprzez wystawienie do walki z nim Pokemonów z atakami Dark (Gengar z Lick i Shadow Ball, Chandelure z Hex i Shadow Ball albo Darkrai ze Snarl i Shadow Ball), Electric (Electivire z Thunder Shock i Wild Charge, Raikou z Volt Switch i Wild Charge albo Magnezone ze Spark i Wild Charge) lub Stone (Tyranitar z Bite i Stone Edge albo Rampardos ze Smack Down i Rock Slide).
- Genesect ? uważać należy na pogodę deszczową i śnieżną, bowiem wówczas radzi sobie najlepiej. Skutecznymi kontrami przeciw niemu są Pokemony typu ognistego, wśród których warto wymienić Mega Charizarda, Blazikena, Reshirama czy Moltresa z atakami typu Fire Spin czy Overheat.
- Glalie ? będąc Pokemonem typu Ice, jest szczególnie silny w śnieżną pogodę. Ma za to aż cztery słabości, którymi są podtypy Fire, Steel, Rock oraz Fight. Jako kontry na Glalie sprawdzą się szczególnie te pierwsze, a wśród najlepszych wymienić można Chandelure oraz Moltresa (oba z atakami Fire Spin, Overheat) czy Reshirama (Fire Fang, Overheat). W przypadku wyboru kontry Rock sprawdzi się chociażby popularny Rhyperior (Smack Down, Rock Wrecker), a z podtypem Steel warto wystawić Metagrossa (Bullet Punch, Meteor Mash).
- Gligar ? w tym przypadku mamy do czynienia z typami Ground i Flying, co oznacza sporą siłę podczas pogody słonecznej i wietrznej. Ta konkretna kombinacja oznacza, że powinniśmy wystawić przeciw niemu Pokemona typu Ice, zadającego 256% obrażeń. Wśród popularnych na rajdach wyborów w tym przypadku sprawdzą się Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), Galarian Darmanitan (Ice Fang, Avalanche), Weavile (Ice Shard, Avalanche) czy Glaceon (Frost Breath, Avalanche).
- Hitmonlee ? jako Pokemon typu Fighting najlepiej sprawuje się w pochmurną pogodę. Z łatwością poradzą sobie z nim stworki typu Psychic: Mewto (Psycho Cut, Psychic), Alakazam (Confusion, Psychic) czy Espeon (Confusion, Psychic).
- Hitmonchan ? jako Pokemon typu Fighting najlepiej sprawuje się w pochmurną pogodę. Z łatwością poradzą sobie z nim stworki typu Psychic: Mewto (Psycho Cut, Psychic), Alakazam (Confusion, Psychic) czy Espeon (Confusion, Psychic).
- Ho-Oh ? najlepiej ruszyć na niego z kilkorgiem znajomych i użyć Pokemonów rzucających skałami. Doskonałymi kontratakami są Smack Down, Rock Slide oraz Rock Throw. Przeciwko Ho-Oh warto więc wystawić Rampardosa, Tyranitara, Rhyperiora, Terrakiona, Landorusa czy Aerodactyla.
- Incarnate Forme Tornadus, Incarnate Forme Thundurus oraz Incarnate Forme Landorus ? od godziny 10:00 we wtorek 27 kwietnia 2021 roku raidy Tier 5 będą dotyczył całej trójki. Warto przypomnieć, że Thundurus oprócz typu Flying reprezentuje także Electric, zatem pogoda wietrzna lub deszczowa to jego największy sprzymierzeniec. Jest mało odporny na Ice oraz Rock, więc skupmy się na tych dwóch obszarach. Kontry jeżeli chodzi o Ice są podobne jak w przypadku Landorusa, a szczególnie dobrze sprawdzi się Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), za którym podążają Galarian Darmanitan (Ice Fang, Avalanche), Weavile (Ice Shard, Avalanche) czy Glaceon (Frost Breath, Avalanche). Najlepsze kontry przeciw Thundurusowi typu Rock to obok Rampardosa (Smack Down, Rock Slide) czy Terrakiona (Smack Down, Rock Slide) także Rhyperior (Smack Down, Rock Wrecker) oraz Tyranitar (Smack Down, Stone Edge).
- Latias i Latios ? to jedni z najtrudniejszych przeciwników, przeciwko którym użyć musimy Pokemonów odpornych na potężne ataki, a przy tym zebrać sporą liczbę trenerów. Warto wybrać inne Pokemony o podtypie Dragon, a do najsilniejszych kontr należą: Garchomp, Palkia, Dialga, Rayquaza, Dragonite, Darkrai, Giratina, Salamence i inny Latios. Ataki? Dragon Tail, Draco Meteor i Outrage.
- Lickitung ? typ Normal wystawia go na zagrożenie ze strony Pokemonów zadających obrażenia typu Fighting. Z tego względu sprawę powinny z łatwością załatwić Machamp (Counter, Dynamic Punch), Conkeldurr (Counter, Dynamic Punch) czy Lucario (Counter, Aura Sphere).
- Machoke ? jako Pokemon typu Fighting najsłabiej radzi sobie z atakami Psychic. Dlatego też warto wystawić przeciw niemu takie gwiazdy Rajdów w Pokemon GO jak Mewtwo czy Lugia, a z łatwiejszych do schwytania będą to Alakazam czy Espeon.
- Magneton ? typy tego Pokemona to Electric oraz Steel. Z tego powodu lepiej unikać go podczas pogody deszczowej i śnieżnej. Szczególnie bolesne rany zadają mu ataki Ground, więc świetnymi kontrami będą Excadrill i Rhyperior (Mud-Slap, Earthquake) czy Groudon (Mud Shot, Earthquake). Najłatwiej mają oczywiście ci, którzy w zestawie posiadają Landorusa (Mud Shot, Earth Power).
- Metang ? rzadka kombinacja Steel i Psychic sprawia, że lepiej unikać go w śniegu i przy dużym wietrze. Ma kilka wrażliwych punktów, ale jako kontrę szczególnie poleca się Pokemony z atakami Fire oraz Ghost. W przypadku ognistych warto wymienić takie jak Moltres czy Darmanitan z Fire Spin i Overheat albo Entei z Fire Fang i Overheat. Ghost to standardowy zestaw: Gengar (Lick i Shadow Ball), Darkrai (Snarl i Shadow Ball) oraz Origin Giratina (Shadow Claw i Shadow Ball). Szczególnie ciekawym pomysłem jest łączący oba podejście Chandelure z Fire Spin i Shadow Ball.
- Mewtwo ? najlepiej sprawdzą się przeciw niemu typy Ghost oraz Dark, których przedstawicielami są Mega Gengar (z atakami Shadow Claw i Shadow Ball) oraz Mega Houndoom (Snarl i Foul Play). Dalej wymienić warto stworki takie jak Giratina, Darkrai, Chandelure czy Tyranitar.
- Moltres ? dokładnie tak samo jak w przypadku bliźniaczego Articuno.
- Nidoqueen ? jej podtypy to Poison i Ground. Unikajmy pogody pochmurnej i słonecznej, a jako kontr przeciw niej używajmy Pokemonów Water (Kyogre, Frealigatr, Gyarados), Psychic (Mewtwo, Lugia, Alakazam) albo Ice (Mamoswine, Weavile).
- Nidoking ? jego podtypy to Poison i Ground. Unikajmy pogody pochmurnej i słonecznej, a jako kontr przeciw niemu używajmy Pokemonów Water (Kyogre, Frealigatr, Gyarados), Psychic (Mewtwo, Lugia, Alakazam) albo Ice (Mamoswine, Weavile).
- Pelipper ? mając typy Water i Flying najlepiej czuje się przy pogodzie wietrznej oraz deszczowej. Taka kombinacja sprawia jednak, że otrzymuje aż 256% obrażeń od ataków Electric. Z tego względu świetnie poradzą sobie z nim takie Pokemony jak dostępny na rajdach Tier 5 Thundurus (Volt Switch/Thunder Shock, Thunderbolt/Thunder), Electivire (Thunder Shock/Wild Charge) czy Raikou (Volt Switch/Wild Charge).
- Pinsir ? to Pokemon typu Bug, którego można pokonać nawet solo, chociaż przygotowując się do takiego wyzwania warto unikać deszczowej pogody, która daje mu bonus. Mimo iż skuteczne mogą być przeciw niemu ataki Flying oraz Rock, zazwyczaj poleca się ogniste. Charizard, Entei czy Blaziken z podstawowym atakiem Fire Spin powinny załatwić sprawę!
- Poliwrath ? kombinacja typów Water i Fighting nie daje wprawdzie znaczącej przewagi żadnemu z typów Pokemonów, ale aż 5 zada Poliwrathowi 160% obrażeń. Będą to: Fairy, Flying, Psychic, Electric oraz Grass. Szczególnie dobrym pomysłem jest zatem dobieranie ich pod sprzyjającą pogodę, choć przy dowolnych warunkach z Poliwrathem powinny poradzić sobie Pokemony Psychic (Mewto z Psycho Cut/Psychic, Alakazam z Confusion/Psychic czy Espeon z Confusion/Psychic) oraz Electric (Thundurus z Thunder Shock/Thunderbolt, Zekrom z Charge Beam/Wild Charge czy Electrivire z Thunder Shock/Wild Charge).
- Raikou ? to Pokemon w pełni elektryczny, więc najlepsze kontry przeciw niemu to stworki o podtypie Ground, takie jak Garchomp, Groudon, Rhyperior, Excadrill, Landorus, Krookodile, Mamoswine, Golurk, Donphan czy Golem. Klasycznymi atakami w niego godzącymi są Mud-Slap, Mud Shot oraz Earthquake.
- Rayquaza ? Częste połączenie typów Dragon oraz Flying oznacza, że lepiej unikać jej przy wietrznej pogodzie, ponieważ właśnie wówczas zyskuje najwięcej bonusów do ataku. Walka z Rayquaza wymagała będzie użycia najsilniejszych Pokemonów typu Ice, które zadadzą jej 256% obrażeń. Nasze propozycje to standardowo Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), Glaceon (Frost Breath, Avalanche) czy Weavile (Ice Shard, Avalanche). Standardowo sprawdzi się również Mewtwo (może mieć przecież Ice Beam jako Charge Move), a ciekawym pomysłem jest też Jynx z Frost Breath i Avalanche.
- Regirock ? jest mało odporny na typy Steel, Water, Fighting, Ground oraz Grass, więc właśnie tego typu Pokemony warto wybierać jako najskuteczniejsze kontry.
- Regice ? to Pokemon typu Ice, więc tutaj nie ma co kombinować i w ramach kontry trzeba przygotować najlepsze Pokemony typu Fire.
- Registeel ? jako boss typu Steel również będzie kiepsko radził sobie z Pokemonami typu Fire, choć poradzą sobie z nim także najlepsi zawodnicy Fighting i Ground.
- Regigigas ? jego typ to Normal, więc najlepszymi kontrami będą po prostu Pokemony Fighting.
- Scyther ? uważany jest za jednego z najsłabszych bossów z tier 3. Jego podtypy to Bug i Flying, więc szczególnie dobrze radzi sobie przy deszczowej i wietrznej pogodzie. Największą słabością Scythera są Pokemony typu Rock, więc warto wykorzystać przeciw niemu takie zdobycze jak Rampardos, Rhyperior, Terrakion czy Tyranitar. Ruchy takie jak Smack Down oraz Rock Slide powinny sobie z nim doskonale poradzić!
- Seviper ? wężowy stworek typu Poison jest szczególnie narażony na ataki od Pokemonów Psychic oraz Ground. Skuteczne będą więc przeciw niemu odpowiednio Mewto (Psycho Cut, Psychic), Alakazam (Confusion, Psychic) czy Espeon (Confusion, Psychic), a także Landorus (Mud Shot, Earth Power), Excadrill (Mud-Slap, Earthquake) czy Groudon (Mud Shot, Earthquake).
- Skarmory ? jako Pokemona Steel i Flying lepiej unikać go przy pogodzie śnieżnej i wietrznej. Ta konkretna kombinacja typów naraża go na ataki Fire oraz Electric. Jako ogniste kontry warto użyć zawodników takich jak Moltres, Entei czy Flareon z atakami Fire Spin i Overheat, a w przypadku elektrycznych sprawdzić powinny się Electrivire czy Raikou z Thunder Shock i Wild Charge albo Magnezone ze Spark i Wild Charge.
- Suicune ? najbardziej uważać należy na niego w deszczową pogodę, jako że jest przedstawicielem podtypu Water. W walce z Suicune warto wystawić więc Pokemony o podtypie Electric: Zekrom, Electivire, Raikou, Zapdos, Magnezone czy Luxray. Skutecznymi atakami będą Wild Charge, Spark czy Thunder Shock.
- Swellow ? Swellow łączy w sobie typy Normal oraz Flying, ale nie wystawia go to na żadne szczególne zagrożenia oprócz powiększonych obrażeń od Pokemonów Ice (Darmanitan z Ice Fang/Avalanche, Mamoswine z Powder Snow/Avalanche, a także Weavile z Ice Shard/Avalanche), Rock (Rampardos ze Smack Down/Rock Slide, Rhyperior ze Smack Down/Rocker Wrecker czy Terrakion ze Smack Down/Rock Slide) oraz Electric (Thundurus z Thunder Shock/Thunderbolt, Zekrom z Charge Beam/Wild Charge czy Electrivire z Thunder Shock/Wild Charge).
- Therian Forme Landorus ? od godziny 10:00 we wtorek 13 kwietnia 2021 roku wraz ze startem Rivals’ Week do godziny 10:00 we wtorek 27 kwietnia 2021 roku. Jest to jeden z najlepszych Pokemonów w grze, a jego statystyki czynią z niego absolutny must have do walk. Użyć przeciw niemu musimy zawodników Ice, choć oczywiście Mewtwo z atakami Psycho Cut oraz Ice Beam także da radę. Przydadzą się Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), Galarian Darmanitan (Ice Fang, Avalanche), Weavile (Ice Shard, Avalanche) czy Glaceon (Frost Breath, Avalanche).
- Therian Forme Tornadus ? od godziny 10:00 we wtorek 30 marca 2021 roku jako ukoronowanie eventu Weather Week do godziny 10:00 we wtorek 13 kwietnia 2021, gdy ruszy wydarzenie Rivals’ Week. Będzie to dla niego debiut w rajdach w Pokemon GO. Jest jedynym w grze Pokemonem z etykietką Legendary mającym podtyp wyłącznie Flying. Powinniśmy go zatem unikać wyłącznie przy dużym wietrze. Szczególnie dobre kontry przeciw niemu stanowią stworki Electric: Raikou (Thunder Shock, Wild Charge), Zapdos (Thunder Shock, Thunderbolt), Electrivire (Thunder Schock, Wild Charge) czy Magnezone (Spark, Wild Charge). Nieźle poradzić powinny sobie również Pokemony typu Rock, takie jak Rampardos (Smack Down, Rock Slide) czy Terrakion (Smack Down, Rock Slide), jednak mogą być wrażliwe na jeden z opcjonalnych ataków Tornadusa: Grass Knot.
- Togetic ? Pokemon wiązany powszechnie ze szczęściem ma dwa typy: Fairy oraz Flying. Warto więc unikać go w pogodę wietrzną i pochmurną. Szczególnie kiepsko radzi sobie z atakami Electric, Ice, Poison, Rock oraz Steel. Polecamy przede ten pierwszy rodzaj ataków, zapewniany przez Raikou (Volt Switch, Wild Charge), Electivire (Thunder Shock, Wild Charge) albo Magnezone (Spark, Wild Charge).
- Torterra ? jako Pokemon o typach Ground i Grass jest szczególnie silny w pełnym słońcu. Dobrym pomysłem nie jest wychodzenie z nim na solo, ale dwójka wysokopoziomwych trenerów może sobie z Torterrą poradzić. Używać muszą do tego kontr typu Ice, które zadają 256% obrażeń, a idealnie sprawdzą się Mamoswine (Powder Snow, Avalanche), Weavile (Ice Shard, Avalanche) czy Glaceon (Frost Breath, Avalanche).
- Tranquill ? typami tego Pokemona są Normal i Flying, co oznacza, że szczególnie mocny będzie przy częściowym zachmurzeniu oraz pogodzie wietrznej. Jego słabościami są Ice (zadziała Galarian Darmanitan z Ice Fang i Avalanche, Mamoswine z Powder Snow i Avalanche czy Mega Abomasnow z Powder Snow i Weather Ball), Rock (tutaj Rampardos oraz Terrakion ze Smack Down i Rock Slide lub Rhyperior ze Smack Down i Rock Wrecker), a także Electric (na krótkiej liście są Zekrom z Charge Beam i Wild Charge albo Electivire czy Raikou z Thunder Shock i Wild Charge).
- Tyranitar ? w walce z tym bossem o podtypie Rock oraz Dark należy postawić na Pokemony typu Fighting. Oprócz takich jak Lucario, Conkeldurr czy Machamp sprawdzą się również Hariyama czy Blaziken. Lepiej unikać częściowego zachmurzenia i mgły!
- Umbreon ? na tego Pokemona o podtypie Dark nie wychodźmy we mgle i zabierzmy ze sobą jednego konkretnego stworka, szczególnie jeżeli chcemy zwyciężyć Umbreona solo. Gwiazdą w starciu z nim jest Machamp i generalnie rzecz biorąc stawiać należy na Pokemony o podtypie Fighting, do których należą jeszcze Lucario, Conkeldurr czy Breloom.
- Whiscash ? typy Ground oraz Water sprawiają, że walki z Whiscashem lepiej unikać w słońcu i deszczu. Jego największą słabością są Pokemony typu Grass, dlatego świetnym pomysłem na kontrę są Venusaur (Vine Whip, Frenzy Plant), Sceptile (Bullet Seed, Frenzy Plant), Roserade (Razor Leaf, Grass Knot) czy Breloom (Bullet Seed, Grass Knot).
- Xerneas, the Life Pokémon ? to pierwszy Pokemon w grze, który nie może pochwalić się żadnym innym typem oprócz Fairy. Wspiera go zatem wyłącznie pochmurna pogoda i ma tylko dwie słabości: Steel oraz Poison. Z pewnością nie możemy wystawiać przeciw niemu Pokemonów o typach Dark, Dragon czy Fighting, a do walki lepiej stanąć w co najmniej 5 trenerów z dobrymi kontrami. Jakimi konkretnie? Najlepiej sprawią się Metagross (z atakami Bullet Punch oraz Meteor Mash) oraz Gengar (Lick oraz Sludge Bomb). Dalej na liście dobrych wyborów znajdą się stalowe Pokemony takie jak Excadrill (Metal Claw, Iron Head) czy Genesect (Metal Claw, Magnet Bomb) oraz związane z trucizną Roserade (Poison Jab, Sludge Bomb) czy zwyczajny Gengar.
- Yveltal, the Destruction Pokémon ? w przeciwieństwie do swojego życiodajnego odpowiednika ma już bardziej standardową kombinację typów: Dark oraz Flying. Najlepiej radzi sobie zatem przy wietrznej i mglistej pogodzie. Oznacza to ponadto, że świetnie radzi sobie ze sporą liczbą typów: Ghost, Psychic, Bug, Fighting oraz Grass. Jakie kontry poleca się na Tier 5 Raid z Yveltalem? Do jego słabości należą Electric, Fairy, Ice oraz Rock. Zestaw polecanych kontr będzie więc całkiem spory. Wśród elektrycznych prym wiodą Zekrom (Charge Beam, Wild Charge), Therian Thundurus (Volt Switch, Thunderbolt) oraz Electivire (Thunder Shock, Wild Charge). Mocne skalne to Rampardos Smack Down Rock Rock Slide Rock Open GO Hub DB page for Rhyperior Rhyperior Smack Down Rock Rock Wrecker oraz Terrakion Smack Down Rock Rock Slide. Z Ice zalecamy standardowy zestaw dla tego żywiołu: Galarian Darmanitan (Ice Fang, Avalanche), Mega Abomasnow (Powder Snow, Weather Ball) i Mamoswine (Powder Snow, Avalanche).
- Zangoose ? jak przeciwko każdemu Pokemonowi o typie Normal, radzącemu sobie najlepiej przy częściowym zachmurzeniu, sprawdzi się w tym przypadku Machamp (Counter, Dynamic Punch), Conkeldurr (Counter, Dynamic Punch) oraz Lucario (Counter, Aura Sphere).
- Zapdos ? nie jest odporny na ataki skalne oraz lodowe, więc przeciw niemu doskonale zadziałają Rampardos i Rhyperior (Smack Down i Rock Slide/Rock Wrecker) oraz znany ze Mega Abomasnow (Powder Snow i Weather Ball).
Poznaj kilka porad dotyczących walki z bossami
Walki w ramach Raids w Pokemon GO bywają naprawdę wymagające. Do wielu z nich musimy przyjąć odpowiednią i unikatową taktykę. Istnieje jednak zestaw uniwersalnych porad, które mogą pomóc walczyć z bossami szczególnie na początku przygody z grą. O czym powinniśmy pamiętać, wybierają się na Raid?
- Wstęp na Raid wymaga od nas przepustki, którą raz dziennie zdobędziemy w Gymie. Aby ją otrzymać, musimy tylko zakręcić dyskiem.
- Ze względu na pandemię COVID-19 dostępne są także Remote Raid Pass, które pozwolą uczestniczyć w rajdach zdalnie. Jedna przepustka kosztuje 100 PokeCoins, a trzy nabędziemy za 250 PC.
- Swoją drużynę budować musimy z Pokemonów, które najlepiej wykorzystują słabości danego bossa.
- Głównym atakiem używanym w trakcie Raids jest Charge Attack, więc właśnie na te umiejętności warto zwracać uwagę.
- Warunki atmosferyczne współgrające z umiejętnościami danego bossa (więcej o nich w dalszej części artykułu) pozwolą nam na zdobycie go z większym poziomem, ale jednocześnie utrudnią samą walkę. Przed planowaniem wypadu na rajd na następne dni warto więc sprawdzić w telefonie pogodę!
- Raids w Pokemon GO to aktywność, której można oddawać się grupowo. Skorzystanie z pomocy znajomych ułatwi walkę, a w przypadku Mega Raids będzie nawet nieodzowne!
- Poszczególne Pokemony pojawiają się częściej w trakcie niektórych eventów Community Day czy innych wydarzeń specjalnych. Zawsze warto być zatem na bieżąco z aktualnymi informacjami na temat gry!
Na jakie nagrody możemy liczyć w Raids w Pokemon GO?
Główna nagroda za uczestnictwo w Raidzie to oczywiście legendarny Pokemon, którego nie da się złapać w innych warunkach. Na co poza nim możemy liczyć? Obecnie premie za walki z bossami są następujące:
- Golden Razz Berries
- Fast TM
- Charged TM
- Rare Candies
- 3 000 XP (dla standardowych raidów)
- 20 000 XP (dla rajdów legendarnych)
Na jaką pogodę należy uważać podczas Raidu?
Na poziom trudności podczas walki z danym bossem ma wpływ także pogoda. Następujące warunki pogodowe zwiększają siłę poszczególnych typów Pokemonów:
- Słonecznie (lub spokojnie w nocy) ? Fire, Grass oraz Ground.
- Częściowe zachmurzenie ? Normal oraz Rock
- Pochmurnie ? Fairy, Fighting oraz Poison
- Wietrznie ? Dragon, Flying oraz Psychic
- Deszczowo ? Bug, Electric oraz Water
- Mgliście ? Dark oraz Ghost
- Śnieżnie ? Ice oraz Steel
Warto przy tym pamiętać, że liczy się pogoda pokazywana w aplikacji Pokemon GO w prawym górnym rogu na widoku mapy.
a kiedy na lugie
Beda chyba w maju