Android 12 został już oficjalnie zapowiedziany przez Google. Dowiedz się, kiedy nastąpi premiera nowej wersji systemu operacyjnego i na jakie telefony trafi. Publikujemy również listę zmian, które mogą znaczącą zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę korzystania ze smartfonów. Co nowego przyniesie Android 12?
Artykuł na temat systemu Android 12 został podzielony na następują sekcje:
Kiedy odbędzie się premiera Android 12?
Premiera Android 12 zapowiedziana została na wrzesień 2021 roku. Nowa wersja systemu operacyjnego trafi wówczas na smartfony, które producenci uznają za najbardziej priorytetowe pod kątem aktualizacji. W pierwszej kolejności będą to flagowce i urządzenia premium. Szerzej o premierze corocznej aktualizacji wypowiadali się sami deweloperzy na imprezie Google I/O 2021.
? Android 12 Beta. #GoogleIO pic.twitter.com/rEkDzCMLPJ
— Google (@Google) May 18, 2021
Android 12 w wersji beta już na pierwszych telefonach
Google przygotował wersję beta Android 12, którą testować mogą już użytkownicy kilkunastu telefonów. Większość z nich nie jest dostępna w Polsce. Nawet jeśli posiadacie te smartfony, musicie wiedzieć, że system jest jeszcze w fazie testów. Oznacza to problemy ze stabilnością, które mogą znacząco wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia.
Na jakie telefony trafiła beta Android 12?
- Xiaomi Mi 11 Ultra
- Xiaomi Mi 11
- Xiaomi Mi 11i
- Xiaomi Mi 11X Pro
- OnePlus 9
- OnePlus 9 Pro
- OPPO Find X3 Pro
- Google Pixel 5
- Google Pixel 4a 5G
- Google Pixel 4a
- Google Pixel 3
- Google Pixel 3 XL
- Google Pixel 3a
- Google Pixel 3a XL
- Asus Zenfone 8
- Realme GT (Chiny)
- Nokia X20
- AQUOS sense5G
- TCL 20 Pro 5G
- Tecno Camon 17
- Vivo iQOO 7
- ZTE Axon Ultra 5G
Jakie telefony otrzymają Android 12?
Chcesz dowiedzieć się, czy twój telefon otrzyma aktualizację do Android 12? Chociaż producenci nie przygotowali jeszcze oficjalnych list, wiele wywnioskować można z obietnic wsparcia aktualizacyjnego dla poszczególnych urządzeń.
- Samsung ? na update do Android 12 liczyć mogą nawet tańsze telefony wydane w 2019 roku, co jest obecnie najdłuższym okresem wsparcia aktualizacyjnego na rynku. Sprawdź pełną listę aktualizacji smartfonów Samsung do One UI 4.0/Android 12.
- Xiaomi ? koreańską firmę dogonić chce pod tym względem Xiaomi, które oprócz zapewnienia aktualizacji do Android 12 telefonom z 2020 i 2021 roku wypuścić ma update również na wybrane starsze modele. Pewną wskazówką może być co do tego lista telefonów Xiaomi, które będą korzystały z MIUI 13.
- Oppo ? telefony Oppo liczyć mogą na dwuletnie wsparcie, zatem Android 12 trafi do większości urządzeń z 2021 i 2020 roku.
- OnePlus ? i tutaj spodziewać należy się dwuletnich aktualizacji, idących od najnowszych urządzeń w dół aż do OnePlus 8.
- Realme ? jako że jest to producent względnie świeży na naszym rynku, trudno o konkretne prognozy. Ostrożnie można jednak założyć, że podobnie jak większość producentów nie wykroczy poza dwie aktualizacje Androida dla każdego telefonu po premierze.
- Vivo ? flagowce oraz smartfony Vivo ze średniej półki otrzymują dwie aktualizacje, podczas gdy nabywcy najtańszych telefonów producenta muszą pogodzić się z jedną. Tak samo powinno być z Androidem 12.
- Nokia ? w przypadku Nokii aktualizacje do nowych wersji Androida również trwają dwa lata po premierze danego smartfona. Możemy liczyć jednak na ich błyskawiczne wprowadzenie, podczas gdy konkurencja ma w zwyczaju ślimaczyć się z update’ami na smartfony z niższej i średniej półki.
- Sony ? w tym przypadku jest znacznie gorzej, ponieważ Android 12 trafi prawdopodobnie tylko na kilka najnowszych modeli: Xperia 1 II, Xperia 5 II oraz Xperia 10 II.
- LG ? mimo iż koreański producent wycofuje się z rynku smartfonów, obiecał aktualizacje niedawno wydanych telefonów, więc prędzej czy później LG Wing czy LG Velvet doczekają się update’u.
Android 12 ? co nowego przyniesie system?
Aktualizacja do najnowszej wersji systemu jest zawsze dobrym pomysłem, chociażby ze względów stale poprawianych zabezpieczeń. Co nowego przyniesie Android 12? Na liście zmian, o których mówi się mniej lub bardziej oficjalnie, znajdziemy.
- Niewielkie aktualizacje przez Sklep Play, a nie producenta.
- Inteligentny stos widżetów znany z iPhone’a oraz kilku aplikacji.
- Interfejs graficzny pełen opcji na personalizację.
- Lepszy wgląd w aplikacje, którym dajemy dostęp do prywatnych danych.
- Hibernowanie aplikacji w celu oszczędzenia miejsca na dysku.
- Łatwiejsze odkładanie powiadomień na później.
- Autorotacja na bazie aparatu do selfie.
- Wygodniejsza obsługa jedną ręką nawet przy dużym ekranie.
- Tryb dla graczy i lepsza integracja z Google Stadia.
- Większe skupienie się na trybie ciemnym, odnoszącym sukcesy chociażby na Facebooku.