• Aplikacje
 • Porady

Poznaj najlepsze aplikacje, aby zrobić skan dokumentu telefonem

Zobacz także

Najnowszy smartfon Apple do zadań pro: iPhone 15 Pro

Wrzesień 2023 roku zdecydowanie należał do marki Apple. Doczekaliśmy się aż sześciu nowości - dwóch modeli Apple Watch oraz...

iPhone 14 Plus. Poznaj nową czternastkę Apple z dużym ekranem

iPhone 14 Plus to jeden z czterech najnowszych smartfonów marki Apple, które swoją premierę miały we wrześniu 2022 roku....

Jak zacząć z domową automatyką? Przewodnik dla początkujących

Internet of Things (Internet Rzeczy) to koncepcja, która z roku na rok rozwija się coraz prężniej. W wielu polskich...

Internet mobilny na kartę czy abonament? Jak dobrać najtańsze rozwiązanie?

W jakich sytuacjach sprawdza się Internet mobilny? Niewątpliwą zaletą Internetu mobilnego jest wspomniana we wstępie możliwość korzystania z niego w...

Jak pobrać zdjęcia z Instagrama?

Jeśli jesteś miłośnikiem Instagrama i chcesz pobrać swoje ulubione zdjęcia lub filmy, nie jesteś sam. Wiele osób chce zachować...

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Uniwersum Marvela to jedno z największych i najbardziej znanych na świecie komiksowych uniwersów. W ciągu ostatnich kilku lat wiele...
- Reklama -

Podpowiadamy, jaka aplikacja do skanowania dokumentów na telefonie będzie najlepsza w twoim przypadku. Mimo iż większość spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, wciąż wiele dokumentów musimy skanować i dosyłać. Wiedza jak to zrobić bywa zaskakująco przydatna, a aplikacji mamy do wyboru aż nadto: Office Lens, CamScanner, notatnik w iPhone, Adobe Scan czy Google Drive.

Z naszego artykułu na temat aplikacji do skanowania dokumentów na telefonie dowiesz się:

Jak zrobić skan telefonem?

Skanowanie dokumentów to jedna z przydatniejszych funkcji smartfona, która przydaje się nie tylko na studiach, ale także w życiu codziennym. Aby zrobić skan telefonem, należy:

 1. Pobrać aplikację do skanowania.
 2. Zrobić za jej pomocą zdjęcie dokumentu.
 3. Skorygować propozycję przycięcia i skadrowania zdjęcia.
 4. Przy użyciu automatycznych filtrów usunąć cienie i odblaski.
 5. Zapisać plik lub przesłać skan w wybrany przez nas sposób.

Przyjrzyjmy się, jakie są najlepsze aplikacje do skanowania dostępne na Androida oraz iOS-a.

1. Office Lens – skaner na telefon idealny dla uczniów i studentów

- Reklama -

Jeśli szukamy aplikacji do skanowania dokumentów, opcji mamy sporo. Zanim podejmiemy decyzję o ściągnięciu konkretnej aplikacji, powinniśmy przemyśleć, do czego dokładnie będziemy jej używać. Jeden skaner na telefon będzie lepszy w pracy biurowej, inny sprawdzi się lepiej w przypadku digitalizowania notatek służbowych.

Uczniowie oraz studenci mają nieco inne potrzeby. Często muszą robić zdjęcia tablicom czy odręcznym notatkom. Wśród nich nie brak równań czy podkreślonych fragmentów. W takiej sytuacji najlepszą aplikacją do skanowania smartfonem będzie Office Lens. Nie tylko świetnie radzi sobie z wykrywaniem skanowanego obszaru (czy jest nim biała tablica, czy kolorowa karteczka samoprzylepna), ale również usuwaniem nieparzystych kątów, cieni i rozmyć.

Microsoft Lens to świetna aplikacja do skanowania dokumentów na telefonie.
Fot. Microsoft

Dużą zaletą aplikacji do skanowania od Microsoftu jest również łatwe przenoszenie skanów do programów z pakietu Office. Każdy plik graficzny z Lensa zapisać możemy zarówno w PDF, jak i w formacie Worda lub Power Pointa. Dodatkowo wyślemy go do chmury OneDrive lub notesu OneNote. Skanowane wizytówki wyeksportujemy nawet jako pliki vcf (vCard)! To argument przemawiający za tym, aby z aplikacji skorzystali także biznesmeni, choć wielu z nich będzie rozglądało się za nieco bardziej zaawansowanymi opcjami.

Office Lens dostępny jest na smartfonach z systemami Android oraz iOS.

2. CamScanner – najbardziej zaawansowana aplikacja do skanowania dokumentów na telefonie

Szata graficzna tego programu przywodzi na myśl bardziej strony internetowe z początku XXI wieku niż nowoczesne aplikacje na smartfony. Mimo to CamScanner od lat przyciąga osoby chcące skanować telefonem dokumenty najlepszej jakości. Nie zmieniła tego nawet pojedyncza wpadka z 2019 roku, gdy w jednej z aktualizacji programu znalazło się szkodliwe oprogramowanie. Dziś po malware w CamScannerze nie ma ani śladu, a odbiorcy wciąż chwalą sobie jego zalety.

Największą zaletą skanów robionych przy pomocy tej aplikacji jest ich wygląd. Po podstawowej obróbce nie różnią się absolutnie niczym od skanów wykonanych przy pomocy urządzenia stacjonarnego, a nie smartfona. Jeśli na zrobionym przez nas zdjęciu nie ma odblasków, program z łatwością poradzi sobie z wyostrzeniem tekstu czy przycięciem konturów. Osoby lubiące bawić się w edycję zdjęć z pewnością docenią też opcje samodzielnego ustawiania jasności czy kontrastu.

Niestety, jakość ma swoją cenę. Jeżeli chcemy korzystać z aplikacji CamScanner za darmo, musimy pogodzić się z reklamami. Czasami bywają one bardzo nachalne. Dodatkowo zeskanowane dokumenty będą miały również znak wodny na dole strony. Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami i doskonale obrobione skany chcemy wysyłać bez żadnych dodatkowych śladów, powinniśmy zainteresować się wersją płatną. CamScanner w wersji Premium kosztuje 4,99 dolara miesięcznie.

CamScanner dostępny jest na smartfonach z systemami Android oraz iOS.

3. Notatki iOS – skanowanie dokumentów iPhone’em bez instalowania dodatkowych aplikacji

Specjalna aplikacja do skanowania dokumentów na telefonie nie jest nam potrzebna, jeżeli posiadamy iPhona. Smartfon firmy Apple ma wbudowaną taką opcję w systemie operacyjnym iOS. Jak zeskanować dokumenty iPhone’em? To proste:

 1. Znajdź aplikację Notatki.
 2. Utwórz nową notatkę.
 3. Po naciśnięciu przycisku aparatu wybierz opcję Skanuj dokumenty.
 4. Kiedy obejmiesz aparatem dokument zrób zdjęcie.
 5. Przytnij skan, po czym kliknij Pozostaw skan.
 6. Zapisz dokument lub dodaj kolejne zdjęcie, jeżeli chcesz zeskanować kilka stron.

Jak skanować dokumenty iPhonem?
Fot. Apple

To naprawdę proste, ale skanować dokumenty iPhonem można również przy pomocy innych aplikacji. Jakie opcje oprócz CamScannera oraz Office Lens warto polecić?

4. Adobe Scan – świetny zarówno na iOS, jak i na Androidzie

Oprogramowanie firmy Adobe znają doskonale wszyscy, którzy choć raz musieli otwierać dokumenty PDF. Przez długie lata amerykańskie przedsiębiorstwo dominowało rynek przeglądarek tego typu plików. Zdobyte doświadczenie zaprocentowało m.in. w technologiach związanych z odczytywaniem tekstu z zeskanowanych plików i podawaniem ich w formie gotowej do edycji.

Opcja OCR, czyli Optical Character Recognition (Optyczne Rozpoznawanie Znaków), pozwala na rozpoznanie tekstu na zdjęciach. Chociaż opcja taka pojawia się również w CamScannerze oraz Office Lens, wśród darmowych programów z taką funkcjonalnością trudno szukać tak dobrej jakości jak w Adobe Scan. Czy coś jeszcze przekonać może do korzystania z aplikacji do skanowania tak uznanej marki?

Adobe Scan zapewnia wszystkie opcje, które mogą być istotne do przystosowania dokumentu do dalszego puszczenia w świat. Z łatwością usuwa odblaski i cienie, a bardzo ciekawą opcją jest zamiana skanowanych formularzy w interaktywne dokumenty, które wypełnimy na ekranie naszego smartfona. Specjalny tryb wizytówek oraz inteligentne identyfikowanie różnych typów tekstów to dodatkowe powody, aby zainteresować się tą właśnie aplikacją do skanowania dokumentów.

Adobe Scan dostępny jest na smartfonach z systemami Android oraz iOS.

5. Google Drive – aby natychmiastowo wysłać skan mailem

Ostatnią z polecanych przez nas opcji będzie usługa Google Drive, który łączy w sobie dziesiątki edytorów różnego rodzaju plików. Aby z nich skorzystać, wystarczy posiadać konto Google, którego używamy chociażby do logowania się na skrzynkę Gmail. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Google Drive pozwala również na skanowanie dokumentów oraz wysyłanie ich mailem.

Niestety, aplikacja do skanowania wbudowana w Google Drive nie jest najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem pod słońcem. Wykonany z jej pomocą plik PDF odbiega jakością od dokumentów tworzonych przez Office Lens, CamScanner, Adobe Scan czy nawet bazową aplikację do skanowania iPhonem. Główną zaletą tej opcji jest jednak jej szeroka dostępność. Google Drive zainstalowany jest na wielu smartfonach, więc będzie to najprostsza droga do skanowania dokumentów do Androidzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Ostatnio dodane telefony

[recent_products limit=”4″ columns=”2″]

Najnowsze artykuły

Najnowszy smartfon Apple do zadań pro: iPhone 15 Pro

Wrzesień 2023 roku zdecydowanie należał do marki Apple. Doczekaliśmy się aż sześciu nowości - dwóch modeli Apple Watch oraz...

Pokemon GO: Team GO Rocket w natarciu. Jakie kontry warto przygotować?

Jakie zasadzki szykuje na nas Team GO Rocket w 2022 roku? Mimo iż Giovanni Special Research nie jest obecnie dostępny, od 24 do 30...

Raids w Pokemon GO na grudzień 2021: rajdy i bossowie!

Raid to jedna z najpopularniejszych aktywności w Pokemon GO. Poznaj nowe raidy Tier 5 i Mega Raids w Pokemon GO na grudzień 2021 roku,...

Pokemon GO: nowe kody na grudzień 2021!

Właśnie pojawiły się nowe kody Pokemon GO na grudzień 2021! Gracze regularnie otrzymują w ten sposób przedmioty w ramach współprac marketingowych znanych firm z...

Darmowy internet ? promocje na grudzień 2021 roku

Jakie szanse na darmowy internet przewidziane zostały przez operatorów na grudzień 2021 roku? U części są to dodatkowe pakiety danych na kilka dni lub...

Powiązane artykuły

x