Spora konkurencja na rynku telekomunikacyjnym i wiele firm do wyboru sprawia, że niejeden klient w pewnym momencie odczuwa potrzebę dokonania zmiany. Oczywiście przy nawiązaniu porozumienia z nowym operatorem wygodnym byłoby zachowanie dotychczasowego numeru. Jak długo trwa jego przeniesienie z jednej sieci do drugiej?
Ile trwa przeniesienie numeru do Orange, Play, T-Mobile i Plus?
Rozpatrzenie przeniesienia numeru trwa zazwyczaj od 2 do 3 dni roboczych. Kluczowe jest wobec tego wybranie trybu wypowiedzenia wcześniejszej umowy, od której zależy dokładny czas oczekiwania na skorzystanie z usług nowego operatora. Można to zrobić:
- Z końcem umowy terminowej — numer zostanie przeniesiony do nowej sieci po wygaśnięciu umowy terminowej z dotychczasowym operatorem. Proces ten można rozpocząć najwcześniej na 120 dni kalendarzowe przed zakończeniem umowy z dotychczasową siecią.
- Z zachowaniem okresu wypowiedzenia — numer zostanie przeniesiony do nowej sieci z zachowaniem okresu wypowiedzenia obowiązującego zgodnie z umową z dotychczasowym operatorem.
- W dowolnym terminie — abonent wybiera konkretny dzień przeniesienia numeru, do 30 dni naprzód. Zalecane w przypadku umów na kartę (prepaid). W przypadku umów abonamentowych trzeba się liczyć z obciążeniem przez operatora opłatą za niezachowanie okresu wypowiedzenia.
Bez względu na to, który z działającym na polskim rynku telekomunikacyjnym operatorów nas interesuje, procedura oraz zasady dotyczące przenoszenia numeru pomiędzy sieciami wyglądają podobnie. Dotyczy to zarówno największych sieci (Orange, Play, T-Mobile oraz Plus), jak i operatorów wirtualnych.
Proces przeniesienia numeru przyspieszy przygotowanie dokumentów
Cały proces przyspieszy zgłoszenie się do nowego operatora z odpowiednimi dokumentami. Przy przenoszeniu numeru niezbędne jest przygotowanie następujących dokumentów:
- wypisany wniosek o przeniesienie numeru,
- umowa o świadczeniu usług telekomunikacyjnych,
- dowód osobisty w celu weryfikacji tożsamości przy odbiorze innych dokumentów od kuriera,
- pełnomocnictwo, jeżeli nie można się stawić osobiście w salonie operatora lub spotkać z kurierem i czynności prawne zostają przydzielone innej osobie,
- upoważnienie do zawarcia umowy, jeżeli umowa na przenoszony numer będzie zawarta na inną osobę,
- jeżeli numer jest zarejestrowany na firmę lub działalność gospodarczą, może być wymóg okazania dodatkowych dokumentów, takich jak odpis z KRS.
Kiedy wypowiedzieć umowę przy przenoszeniu numeru?
Po przygotowaniu i podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów pozostaje czekać na zamknięcie procesu przenoszenia numeru, czym zajmie się nowy operator. Jak wygląda cały proces?
- Podpisany przez klienta wniosek przeniesienia numeru zostanie przekazany do weryfikacji przez obecnego operatora.
- Nowy operator sprawdzi, czy numer jest aktywny w dotychczasowej sieci i działa na abonament czy na kartę.
- Zweryfikuje również numer PESEL (w przypadku działalności gospodarczej NIP lub REGON).
- Poinformuje w formie SMS o dacie przeniesienia numeru.
Czy można przenieść numer przed zakończeniem umowy?
W większości przypadków przeniesienie numeru do innego operatora przed wygaśnięciem umowy z dotychczasowym oznacza nałożenie na klienta kary finansowej. W niektórych sytuacjach przysługuje mu jednak prawo wypowiedzenia bez żadnych konsekwencji i dodatkowych kosztów. Przykładowo, jeżeli w trakcie obowiązywania umowy nagle zostanie zmieniony cennik świadczonych usług. W takiej sytuacji przeniesienie numeru do innego operatora jest znacznie prostsze.
W przypadku podjęciu decyzji o rezygnacji z usług obecnego usługodawcy na 6 miesięcy przed zakończeniem zobowiązania trzeba się liczyć z otrzymaniem wezwania do zapłaty sześciokrotnej wartości abonamentu. Dlatego najbardziej opłacalne jest poczekanie do momentu, w którym zacznie obowiązywać okres wypowiedzenia.