Zapewne nieraz spotkaliśmy się z sytuacją kiedy na naszym smartonie zabrakło nam miejsca. Pomimo tego, że technologia bardzo szybko się rozwija to nie zawsze idzie to w parze z pojemnością dysku w danym telefonie. Jak wiadomo wszystko co na nim instalujemy zajmuje miejsce i o ile same aplikacje czy zdjęcia może i nie zajmują dużo o tyle gry potrafią zajmować nawet po kilka gigabajtów. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ kiedy na naszym urządzeniu będziemy mieć mało miejsca może ono zacząć działać wolniej i możemy mieć problemy z obsługiwaniem go. Jest jedno wyjście z tej sytuacji. Jakie? Instalacja aplikacji na karcie pamięci. W systemie Android możemy to zrobić bez większym problemów, ale o tym poniżej.
Przede wszystkim karta pamięci
Pierwszą i chyba najważniejszą zasadą jest posiadanie karty pamięci oraz możliwość jej zainstalowania w telefonie. Gdy już ją kupujemy warto pomyśleć o większej pojemności, ponieważ będziemy mogli zapisać więcej danych. W dodatku warto zwrócić uwagę na szybkość zapisu i odczytu, gdyż wpłynie to na płynność naszej pracy na urządzeniu.
Domyślna instalacja na karcie pamięci
Kolejną niezwykle ważną kwestią jest ustawienie instalacji aplikacji na karcie pamięci, a nie w przestrzeni dyskowej urządzenia. Taką możliwość mamy od Androida 6.0 Marshmallow wzwyż. Możemy wybrać gdzie ma zostać zainstalowana dana aplikacja. Jeśli natomiast osiadamy starszą wersję systemu musimy polegać na różnego rodzaju aplikacjach, dzięki którym będzie możliwe przeniesienie plików na kartę pamięci. Wróćmy jednak do samego wyboru miejsca, gdzie wszystkie aplikacje mają się zapisywać. Aby tak było musimy ustawić, żeby wszystkie aplikacje domyślnie zapisywały się na karcie pamięci. Znajdziemy to w ustawieniach telefonu. Inny sposób to po prostu przeniesienie danej aplikacji na kartę pamięci. Wystarczy tylko wejść w listę programów i wybrać opcję przeniesienia danej aplikacji na pamięć zewnętrzną. Musimy tylko pamiętać, że pomimo takiej operacji część plików i tak może zostać w pamięci urządzenia.
Czasami nie ma wyjścia
W dodatku musimy pamiętać, iż nie każdą aplikację możemy przenieść na kartę pamięci, gdyż niektóre z nich wymagają instalacji tylko i wyłącznie w pamięci urządzenia. W przeciwnym wypadku mogą nie działać prawidłowo lub całkowicie przestaną współpracować.
Root telefonu ? co to takiego?
Istnieje jeszcze jedna możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci i co ciekawe jest ona niezależna od tego jaką wersję systemu operacyjnego posiadamy. Chodzi tutaj o roota telefonu, czyli administracyjnego dostępu do oprogramowania naszego telefonu. Możemy przez to wszystko zainstalować tam gdzie chcemy. Przeznaczone są do tego specjalne programy, jednak, aby zrobić to prawidłowo trzeba posiadać na ten temat nieco większą wiedzę – w przeciwnym razie możemy nawet uszkodzić nasz telefon. Gdy zastosujemy się do powyższych wskazówek na pewno będziemy umieli bez problemu przenieść aplikację na kartę pamięci nie zapychając tym samym pamięci wewnętrznej. Warto jednak od razu mieć ustawione, aby wszystkie aplikacje zapisywały się na dodatkowym nośniku pamięci.