Co to za utwór, który wpadł Ci w ucho? Nie pamiętasz wykonawcy, tytułu ani nawet słów? Jedziesz autem i chcesz zidentyfikować piosenkę, którą właśnie słyszysz, by później móc podzielić się nią ze znajomymi? Od jakiegoś czasu po głowie ?chodzi? Ci fragment utworu, który chciałbyś odnaleźć, nie pamiętasz jednak nic poza kilkoma sekundami melodii? Sprawdź, jak w łatwy sposób zidentyfikować nierozpoznane kawałki!
Chyba każdemu z nas zdarzyło się podczas jazdy usłyszeć kawałek, który spodobał nam się tak bardzo, że aż zapragnęliśmy odsłuchać go po powrocie do domu. W takich sytuacjach najczęściej staramy się zapamiętać jak najwięcej słów utworu, co pozwoliłoby nam na jego późniejszą identyfikację. Co jednak zrobić, gdy słowa ulecą nam z głowy lub zostaną źle zrozumiane? Czy nie ma prostszego, szybszego i natychmiastowego sposobu na identyfikację słyszanego w danym momencie utworu?
Co to za piosenka? Zarejestruj kawałek słyszanego utworu i słuchaj
Dostępne obecnie aplikacje pozwalają nam na rozpoznanie utworu za pomocą krótkiego, maksymalnie kilkunastosekundowego zarejestrowanego fragmentu. Zasłyszane przez aplikację dźwięki porównywane są ze wszystkimi ogólnie dostępnymi w internecie utworami, byśmy w ciągu chwili mogli otrzymać informację o tytule i wykonawcy kawałka, który akurat staramy się wyszukać.
Jaki to utwór, który leci w radiu? Shazam Ci pomoże
Jedną z najlepszych i najbardziej popularnych aplikacji ułatwiających rozpoznanie tytułu i wykonawcy utworu jest Shazam. Ta bezpłatna, dostępna na smartfonie aplikacja pozwala nam w każdym miejscu i o każdej porze rozpoznać słyszany przez nas utwór.
Wystarczy za pomocą przycisku włączyć nasłuchiwanie i po kilku sekundach Shazam udzieli nam wszelkich informacji o utworze, takich jak tytuł, wykonawca, tekst, a nawet pozwoli nam odtworzyć muzykę i teledysk bezpośrednio w Spotify, Apple Music lub aplikacji YouTube Music.
Nie ważne, czy usłyszysz cały utwór w radiu, czy tylko jego część np. w telewizji, na YouTubie, TikToku czy Facebooku, aplikacja Shazam bez problemu pozwoli Ci na zidentyfikowanie utworu, a historię wyszukiwania będziesz mógł sprawdzić w bibliotece utworów.
Wyszukiwanie piosenek offline w Shazam
Nawet jeśli nie masz dostępu do sieci, nie musisz rezygnować z wyszukiwania muzyki w aplikacji! Tryb offline pozwala na wyszukiwanie piosenek nawet poza zasięgiem sieci, a dodatkowa funkcja Shazam Auto dopuszcza wyszukiwanie utworów nawet po opuszczeniu aplikacji.
Publikowane w Shazam rankingi pozwolą Ci dowiedzieć się, czego aktualnie słucha się w Twojej okolicy, a rekomendacje pomogą Ci odkrywać nowe utwory, dopasowane do Twojego indywidualnego gustu na podstawie wcześniejszych wyszukiwań.
Połączenie Shazam i innych aplikacji pozwala na udostępnianie ulubionych utworów znajomym przy pomocy social mediów takich jak Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram, Snapchat i wiele innych. Wystarczy odpalić apkę podczas słuchania utworu i gotowe. Na ekranie pojawią się wszystkie informacje na jego temat!
Znajdź piosenkę śpiewając z aplikacją Google
Co zrobić, jeśli nie masz możliwości nagrać fragmentu wyszukiwanego utworu? Od dawna nie słyszałeś go w nigdzie, ale nieustannie ?chodzi? Ci on po głowie? Jeśli pamiętasz tylko kilka sekund melodii i kilka słów? Może by tak zanucić… Tylko czy to zadziała? Oczywiście! Z nową funkcjonalnością aplikacji Google, wyszukiwanie głosowe utworów na przykład nucąc, jest dziecinnie proste!
Nowa funkcjonalność Google dostępna w Polsce
Nowa funkcjonalność aplikacji Google to ratunek dla wszystkich, którzy przy pomocy gwizdania, nucenia lub śpiewania chcą wyszukać dręczącą ich melodię i poznać jej wykonawcę, tytuł oraz słowa.
Sztuczna inteligencja Google’a naprawdę pozwala nam na identyfikację utworów, nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi wokalistami. Pomimo wielu fałszywych tonów, jakie mogą wystąpić podczas naszego śpiewania lub nucenia, aplikacja jest niezastąpiona. Wystarczy uruchomić aplikację Google’a, wcisnąć ikonę mikrofonu, po czym wybrać opcję ?Wyszukaj piosenkę?, by już w kilka sekund cieszyć się informacjami o utworze.
Nucenie utworu, aby go znaleźć
Algorytmy Google’a zasłyszany dźwięk przekształcają w sekwencję liczbową, a następnie na podstawie odpowiadającej im linii melodycznej, wyszukują trzy najbardziej pasujące utwory. W praktyce oznacza to, że nie musimy idealnie wstrzelić się w linię melodyczną, by otrzymać podpowiedź w postaci szukanego tytułu. Wystarczy, że linia melodyczna będzie podobna, a Google wskaże nam jako podpowiedź kilka pasujących utworów. Dzięki temu możemy zidentyfikować nie tylko kłębiące nam się w głowie, dotąd nierozpoznane melodie, ale także nuconą przez bliską nam osobę piosenkę lub zasłyszany na lokalnym koncercie cover.
SoundHound ? wiele sposobów identyfikacji utworów
Aplikacja SoundHound jest pierwszą, która pozwalała na wyszukiwanie utworów poprzez nucenie lub śpiewanie. Wystarczy dotknąć pomarańczowego przycisku i zarejestrować lub zanucić fragment utworu, który nie chce nam wyjść z głowy. Aplikacja ta pozwala nie tylko na identyfikację utworów, ale także rejestruje historię wyszukiwania, pozwala na odtwarzanie utworów i teledysków w innych aplikacjach, udostępnianie ich znajomym poprzez media społecznościowe, a nawet przeglądanie teksty, które przewijają się w czasie rzeczywistym wraz z piosenką. Ta funkcja pozwala nam poczuć się niczym na karaoke!
Oprócz tych funkcjonalności aplikacja SoundHound została rozbudowana o takie elementy jak ranking piosenek, filmów, artystów i albumów polecanych w danym tygodniu, przeglądanie zdjęć muzyków, ich biografii, sprawdzanie informacji o zespołach oraz informowanie o tym, który z artystów obchodzi dziś urodziny.