Wraz z biegiem czasu wszystkie technologie stosowane w smartfonach ulegają zmianom. Dotyczy to także samych ekranów. Do wyboru mamy kilka rodzajów. Ale w tym artykule chciałbym skupić się na tym, który jest lepszy – OLED czy IPS? Jeszcze jakiś czas temu ekrany IPS stosowane były tylko w droższych modelach. Dzisiaj wygląda to już nieco inaczej, a największą konkurencją dla nich są ekrany OLED. Przy wyborze smartfona warto dobrze zastanowić się nie tylko nad odpowiednim procesorem czy ilością pamięci RAM, ale także nad rodzajem ekranu.
IPS, czyli przede wszystkim jasność
Zatem zacznijmy od ekranów IPS. Jest to zwyczajny ekran LCD. Główna różnica to równoległe, a nie prostopadłe ułożenie ciekłych kryształów. Dzięki temu uzyskujemy lepsze kąty widzenia i lepsze odwzorowanie kolorów. Porównując je do ekranów OLED mają jedną wyraźną zaletę – są po prostu jaśniejsze. Jest to istotne szczególnie, gdy korzystamy ze smartfona podczas jasnych dni, wtedy nawet w ostrym słońcu jesteśmy w stanie dostrzec każdy szczegół. Jednak nie brakuje tutaj również wad. Pierwsza z nich to pewne opóźnienia. Ma to głównie znaczenie w przypadku monitorów dla graczy, jednak taki efekt można zauważyć też na smartfonach. Kolejna wada to większe zużycie energii w porównaniu z ekranami OLED, a może mieć to duże znaczenie. Ponadto ekrany IPS są o wiele grubsze niż OLED co w dzisiejszych czasach nie jest bez znaczenia, gdyż przecież większość producentów stara się produkować telefony tak, aby były jak najcieńsze.
OLED – co to takiego?
A jak to jest z ekranami OLED? Ważne jest to, że do budowy tego typu matryc wykorzystywane są materiały organiczne, a matryce te same w sobie nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. W tym wypadku każdy piksel sam z siebie generuje światło. Są one ciemniejsze od matryc IPS, jednak mogą to nadrobić wyższym kontrastem czy o wiele lepszym odwzorowaniem czerni. Poprzez odwzorowanie czerni niektóre z pikseli są wyłączone, dzięki czemu zużycie energii jest znacznie niższe co z kolei powoduje dłuższą pracę telefonu na jednym ładowaniu baterii. Budowa tego typu matryc sprawia, że są znacznie cieńsze niż te IPS.
Czy mają wady?
W takim razie co z wadami? Nie ma ich tutaj za dużo. Jedna z nich to niższa jasność czy też po prostu sam koszt zakupu, bo choć są tańsze w produkcji to kosztują więcej od matryc IPS. Dlaczego? Wykorzystywane są w telefonach z wyższej półki zatem jak nietrudno się domyślić najtańszy telefon z ekranem OLED będzie sporo droższy od najtańszego z ekranem IPS. Jeszcze jakiś czas temu w tych matrycach głównym problemem było ich wypalanie, jednak został on wyeliminowany i dzisiaj możemy korzystać z nich bez obaw. Na ten moment trudno jest powiedzieć, który z ekranów jest lepszy, gdyż wszystko zależy od tego co kto chce uzyskać. Ponadto kluczowa jest tutaj cena. Oba te rozwiązania mają wady i zalety i żadne z nich nie jest idealne.