Niedziele handlowe to jeden z najgorętszych tematów wśród polskich konsumentów. Jedna z nich wyznaczona została w 2021 roku na 27 czerwca. Tego dnia zrobimy zakupy nawet w największych marketach takich jak Biedronka, Lidl, Aldi czy Auchan. W artykule przypominamy, jak działa w Polsce zakaz handlu w niedziele i święta, a także które sklepy przyjmują klientów mimo obowiązujących przepisów.
Czy na czerwiec 2021 roku zaplanowane są niedziele handlowe?
Tak, na czerwiec 2021 roku przypada jedna niedziela handlowa. Będzie miała miejsce pod koniec miesiąca, 27 czerwca. Otwarte będą wówczas zarówno markety spożywcze (Biedronka, Lidl, Aldi, Auchan, Kaufland, Netto i dziesiątki placówek mniejszych sieci sklepów), jak i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane czy meblowe (Ikea, Castorama, OBI i tak dalej). Do galerii handlowych ruszą również osoby, które lubią weekendowe zakupy w sklepach z ubraniami i butami czy niedzielne wizyty w Empiku.
Oznacza to jednocześnie, że na ten miesiąc przypadną trzy niedziele niehandlowe. Zakupów w większości supermarketów i sklepów nie zrobimy:
- 6 czerwca,
- 13 czerwca,
- 20 czerwca.
Kiedy wypadną kolejne niedziele handlowe w 2021 roku?
W drugiej połowie roku zaplanowane są tylko trzy niedziele handlowe, z których dwie pozwolą na wizyty w sklepach przed Bożym Narodzeniem. Kolejne niedziele handlowe w 2021 roku przypadną na:
- 29 sierpnia,
- 12 grudnia,
- 19 grudnia.
Łącznie w całym 2021 roku robienie zakupów w największych sklepach jest dozwolone w 7 niedziel. Oprócz najbliższe czerwcowej niedziele handlowe przypadały na 31 stycznia, 28 marca 2021 oraz 25 kwietnia. Zakaz prowadzenia działalności
Jakie sklepy omijają zakaz handlu w niedziele?
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakłada mnóstwo wyjątków. Przede wszystkim zakupy można robić w sklepach, gdzie sprzedaż prowadzą sami właściciele lub członkowie ich rodzin. Jeden z paragrafów ustawy dopuszcza też handel w placówkach pocztowych, z czego korzystają skwapliwie sklepy takie jak Żabka, otwarte w praktycznie każdą niedzielę ze względu na możliwość odbioru paczek Poczty Polskiej.
Z takiej możliwości zaczynają też korzystać wielkie markety. Od czerwca 2021 roku w niedziele niehandlowe otwarte będą wszystkie sklepy Kaufland, a wcześniej na tej samej zasadzie do pracy w niedzielę zaciągnięto również osoby zatrudnione w sieci Polo Market. Kiedy na podobny ruch zdecydują się zarządcy Biedronki czy Lidla, okaże się, że Polska zostanie krajem z rekordową liczbą placówek pocztowych na metr kwadratowy.
W jakie dni oprócz niedziel zamknięte są sklepy?
Na mocy wspomnianej już ustawy sklepy zamknięte są również w święta. Kiedy dokładnie?
- 1 stycznia ? Nowy Rok
- 6 stycznia ? Trzech Króli
- marzec/kwiecień ? Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome)
- 1 maja ? Święto Pracy
- 3 maja ? Święto Trzeciego Maja
- maj ? Zielone Świątki
- czerwiec ? Boże Ciało
- 15 sierpnia ? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada ? Wszystkich Świętych
- 11 listopada ? Dzień Niepodległości
- 25-26 grudnia ? Boże Narodzenie
W te dni zrobisz z kolei zakupy tylko do 14:00
Ze względu na szczególnie rodzinny charakter niektórych świąt, pracownicy sklepów mają również prawo do wcześniejszego zakończenia pracy w dzień poprzedzający. Do 14:00 sklepy otwarte są w:
- Sobotę Wielkanocną,
- Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia).
Czy ustawa o zakazie handlu w niedziele zostanie zniesiona?
Na chwilę obecną nie są prowadzone żadne działania mające na celu zniesienie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Jako że rząd nie odpowiedział na apele o uczynienie wszystkich niedziel handlowymi w trakcie II i III fali pandemii koronawirusa, trudno spodziewać się, aby uczynił to w czasie powszechnego luzowania restrykcji.
Presję na powrót niedziel handlowych wywierają organizacje branżowe, które wyrażają interesy właścicieli największych sklepów czy firm wynajmujących powierzchnie sklepom w centrach handlowych. Firma Gemini Holding powołuje się w swoich informacjach prasowych na badania UCE RESEARCH wykonane na zlecenie Hiper-Com Poland, w myśl których 53 proc. Polaków optuje za powrotem niedziel handlowych.
Przeciwne są związki zawodowe, w tym te największe: NSZZ Solidarność czy OPZZ. Istotę konfliktu interesów najlepiej oddał w rozmowie z Radiem ZET były premier Marek Belka. – Rozmawiałem z pracownicami pralni, z której korzystam. Zatrudnione są tam głównie kobiety, którym taki zakaz, jak się okazuje, służy. Powód jest prosty: małe sklepy czy lokale usługowe nie mają możliwości tak manewrować kadrą, by każdy miał zagwarantowany jeden dzień wolnego [1].
??@profMarekBelka: Przywrócenie handlu w niedzielę byłoby wskazane. Nie mam wątpliwości. To był wyraz doktryny, a nie zdrowego rozsądku @RadioZET_NEWS
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) March 10, 2021
Gdzie jeszcze w Europie nie można robić zakupów w niedzielę?
Niedziela wolna od handlu w największych sklepach jest standardem w wielu zachodnich państwach. Chociaż w ciągu ostatnich 30 lat mocno skurczyła się lista krajów, które ograniczają niedziele handlowe, w różnych formach ustawowy zakaz otwierania marketów (a często również mniejszych sklepów) w niedzielę obowiązuje w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Norwegii. Z kolei we Francji, Belgii czy Hiszpanii nie dotyczy on