• Aplikacje
 • O nas
- Reklama -

Aplikacja Mój BIK już działa! Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Zobacz także

Research Breakthrough na październik 2021

Nagrodą za Research Breakthrough na październik 2021 roku będzie Yamask.  Jak go zdobyć? Każdego miesiąca jednym z zadań graczy...

PS Plus na październik 2021. Kiedy nowe gry z PlayStation Plus?

Interesuje was, kiedy darmowe gry trafią do oferty PS Plus na październik 2021 roku? Poznaliśmy już line-up na ten...

Pokemon GO: eventy na październik 2021 roku

Jakie eventy zaplanowano w Pokemon GO na październik 2021 roku? Wciąż trwa Season of Mischief, zatem knucie i spiskowanie...
- Reklama -

Aplikacja Mój BIK to nowinka wprowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej, które rozszerzyć chce bazę klientów o użytkowników mobile. Transferuje ona funkcjonalności Biura na urządzenia przenośne. Warto więc wiedzieć jak sprawdzić BIK za darmo, na czym polegają alerty oraz raporty, a także dowiedzieć się więcej o czyszczeniu bazy.

Z naszego artykułu na temat aplikacji BIK dowiesz się:

 1. Skąd pobrać aplikację BIK?
 2. Co to jest BIK?
 3. Jak sprawdzić BIK za darmo?
 4. Czym są raporty BIK?
 5. Czy warto ustawić alert BIK?

Skąd pobrać aplikację Mój BIK?

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że dostępna jest już aplikacja Mój BIK. Sprawdziliśmy, i faktycznie można ściągać ją z galerii aplikacji na Androida oraz iOS-a. Od razu po zalogowaniu klient widzi wskaźniki, które pokazują aktualny stan kredytów, kontrolują terminowość spłat oraz widzą aktywne zobowiązania. Ciekawą funkcją aplikacji, dostępną wyłącznie dla użytkowników mobilnych, jest bezpłatna opcja BIK Protect. Sprawdza ona ustawienia smartfona dotyczące bezpieczeństwa. Choć nie zapewni takiego stopnia ochrony jak antywirusy na telefon, jest z pewnością ciekawym rozszerzeniem podstawowych funkcji bazy BIK.

Aplikacja BIK już dostępna!
Fot. BIK

Po pobraniu aplikacji musimy potwierdzić swoją tożsamość, co potrwa do kilkunastu minut. Z bezpieczeństwem danych dotyczących kredytów oraz pożyczek nie ma żartów! Potem dostać będzie można się do swoich danych za pomocą ustalonego PIN-u lub biometrycznych zabezpieczeń.

Jakie wymagania sprzętowe należało będzie spełnić? Z aplikacji BIK skorzystają osoby posiadające smartfona z systemem Android w wersji 7.0 i wyższej, a także iOS w wersji 11.0 i wyższej. Posiadacze starszych urządzeń będą musieli więc ograniczać się do standardowej strony internetowej www.bik.pl

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której celem jest gromadzenie danych o pożyczkodawcach z całej Polski. W BIK lądują informacje o zadłużeniu z kredytów, pożyczek, limitów odnawialnych czy kart kredytowych. To podstawowe narzędzie dla banków oraz firm pożyczkowych. Instytucje te przed udzieleniem finansowego wsparcia sprawdzają w BIK informacje o klientach. Robią to, aby sprawdzić ich wiarygodność finansową oraz ograniczyć ryzyko kredytowe.

Z BIK korzystają jednak również pożyczkobiorcy. Dzięki raportowi BIK możemy przejrzeć stan swoich zobowiązań, zarówno tych obecnych, jak i dawno spłaconych. Zweryfikujemy w ten sposób, czy instytucja finansowa aktualizuje dane na temat spłaty. Alerty poinformują nas z kolei, jeśli ktoś spróbuje wziąć kredyt w naszym imieniu i będzie się pod nas podszywał. W przypadku odmowy udzielenia kredytu przez bank dowiemy się również, czy powodem tego był kiepski scoring BIK.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Chociaż Biuro Informacji Kredytowej tego nie ułatwia, zgodnie z prawem raz na 6 miesięcy mamy prawo sprawdzić BIK za darmo. W przeciwieństwie do płatnych opcji, które odpalić możemy jednym kliknięciem, wygenerowanie kopii danych na nasz temat przetwarzanych przez Biuro wymaga wysłania wniosku.

Aby sprawdzić BIK za darmo, musimy:

 1. Założyć konto na stronie internetowej lub w aplikacji.
 2. Przejść do panelu “Kontakt” (ikonka koperty).
 3. W formularzu kontaktowym wysłać prośbę o darmowy raport.
 4. Poczekać maksymalnie 30 dni na darmowy raport (nam przyszło po 48h).
 5. Po jego otrzymaniu przejść do panelu “Moje konto” (ikonka zębatki).
 6. Otworzyć zakładkę “Pliki do pobrania”.
 7. Pobrać plik PDF z kopią danych.

Niestety, jeśli nie sformułujemy wniosku wystarczająco klarownie, pracownicy BIK będą próbowali namówić nas na skorzystanie z płatnego raportu. W naszym przypadku wystarczyła wiadomość o następującej treści:

Chciałbym skorzystać z możliwości wglądu do bezpłatnej informacji na mój temat zapisanych w rejestrach BIK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mam prawo do wglądu w kopię danych raz na 6 miesięcy.

Jako że przejście przez procedury sprawia niektórym użytkownikom problemy, warto spojrzeć na proces rejestracji krok po kroku.

Jak założyć konto BIK?

Aby założyć konto BIK, musimy:

 1. Kliknąć opcję “Załóż konto” na stronie internetowej BIK lub ściągnąć aplikację mobilną
 2. Wypełnić formularz z danymi osobowymi, dbając o poprawne uzupełnienie wszystkich pól.
 3. Za pomocą elektronicznego systemu płatności wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (opłata bezzwrotna).
 4. Kliknąć w link aktywacyjny, który przyjdzie na nasz mail (tradycyjnie warto sprawdzić folder ze spamem).
 5. Wpisać kod autoryzacyjny, który przyjdzie do nas SMS-em.

Jak działa raport BIK?

Raport BIK to płatna usługa, która w sposób czytelny i klarowny podsumowuje wszystkie istotne informacje na temat naszej sytuacji kredytowej. Dzięki niemu mamy dostęp do całej historii naszych zobowiązań finansowych i szczegółów dotyczących ich spłaty, od krótkoterminowych pożyczek i chwilówek, przez rachunki za prąd czy abonament telefoniczny, aż po długoletnie zobowiązania ratalne takie jak kredyty hipoteczne. Cenną informacją jest również scoring BIK, czyli punktowa ocena naszej rzetelności kredytowej (choć banki mogą ustalać go na podstawie własnych kryteriów).

Ile kosztuje raport BIK?

 • 39 zł zapłacimy za pojedynczy raport
 • 99 zł kosztuje roczny pakiet (6 raportów oraz alerty BIK na 12 miesięcy)

W przeciwieństwie do darmowej kopii danych, w tym przypadku strona internetowa lub aplikacja poprowadzi nas za rączkę przez cały proces zakupowy. Ponadto Biuro Informacji Kredytowej umieściło przewodnik korzystania z raportu BIK na swoim kanale YouTube:

Czy aplikacja BIK zaoferuje alerty?

Kolejną opcją, którą oferować ma aplikacja BIK, są alerty. To SMS-y oraz wiadomości e-mail wysyłane w momencie, gdy ktoś próbuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na nasze dane. Dzięki temu możemy odpowiednio szybko zareagować i dowiedzieć się w danej instytucji, z jakiego powodu i na czyj wniosek sprawdza naszą sytuację w BIK.

Co więcej, alerty BIK poinformują nas również wówczas, gdy w systemie pojawi się informacja o zaległościach w spłacie. Dotyczy to nie tylko produktów finansowych, ale również rachunków czy opłat abonamentowych za telefon czy telewizję. Raz w miesiącu liczyć możemy także na informację zbiorczą co do naszego bezpieczeństwa finansowego.

Ile kosztują alerty BIK?

 • 24 zł za dwanaście miesięcy korzystania z usługi
 • 99 zł w rocznym pakiecie z 6 raportami BIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Najnowsze artykuły

PS Plus na październik 2021. Kiedy nowe gry z PlayStation Plus?

Interesuje was, kiedy darmowe gry trafią do oferty PS Plus na październik 2021 roku? Poznaliśmy już line-up na ten...

Pokemon GO: eventy na październik 2021 roku

Jakie eventy zaplanowano w Pokemon GO na październik 2021 roku? Wciąż trwa Season of Mischief, zatem knucie i spiskowanie się nie kończy! Sprawdź nowe...

Netflix na październik 2021: premiery, seriale, filmy [LISTA]

Jaka jest lista zapowiedzi Netflix na październik 2021? Premiery popularnych seriali, filmów oraz dokumentów poznajemy zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem, zatem warto przejrzeć plany platformy...

Najtańszy abonament komórkowy 2021

Najmniej zapłacimy w sieci Otvarta, ale opinie na jej temat są mocno mieszane, dlatego warto rozejrzeć się za najtańszymi abonamentami operatorów wirtualnych (Virgin, Lajt...

HBO GO na październik 2021. Premiery, seriale, filmy [LISTA]

Jaka jest lista zapowiedzi HBO GO na październik 2021? Premiery popularnych seriali, filmów oraz dokumentów ujawniane są oficjalnie ostatniego dnia miesiąca, ale wcześniejsze zapowiedzi...

Powiązane artykuły