Na początku czerwca minister zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił, że Polska przystępuje do programu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC). Są to tzw. paszporty covidowe, które ułatwić mają bezpieczne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Aplikacja “UCC – Unijny Certyfikat Covid” jest już dostępna na Androida oraz iPhone’a. Podpowiadamy, jak pobrać paszport covidowy, od kiedy działał będzie w Polsce i UE, a także jakie są wymagania do jego uzyskania.
Paszport covidowy w Polsce – na czym ma to polegać?
Według słów ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, Unijny Certyfikat Covid to dokument mający służyć jako pomoc w podróżach zagranicznych w czasie pandemii. Nad Wisłą będzie służył jak na razie do dwóch celów. Jego posiadacz:
- będzie zwolniony z kwarantanny po powrocie z zagranicy,
- nie będzie wliczany do limitu osób na imprezach rodzinnych.
Do czego przyda się z kolei za granicą? To zależało będzie już od regulacji wewnątrzkrajowych, ale ogólnie rzecz biorąc paszport covidowy stanowić ma ułatwienie w weryfikacji podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Stosować będą go państwa Unii Europejskiej, a także Norwegia oraz Lichtenstein. Z czasem może być łączony z analogicznymi systemami z innych krajów lub rejonów geograficznych.
Od kiedy obowiązywać będą paszporty covidowe?
Paszporty covidowe mają zostać uruchomione w całej Unii Europejskiej 1 lipca 2021 roku. Polska znalazła się w gronie pierwszych 5 krajów, które są przygotowane do wystawiania UCC już w dniu przystąpienia do systemu. Oznacza to, że już od 1 czerwca można pobrać swój certyfikat w podstawowej formie kodu QR, który będzie można okazać podczas kontroli przez odpowiednie służby.
Weryfikacja nieobowiązkowych paszportów covidowych rozpocznie się po 10 czerwca. Do Sklepu Play oraz AppStore trafiła już specjalna aplikacja “UCC – Unijny Certyfikat Covid”. Można ją więc pobrać na smartfony Android oraz iPhone’a. Uprawnionym służbom w trakcie tego procesu wyświetli się status posiadacza certyfikatu oraz tożsamość posiadacza, autentyczność i ważność zaświadczenia. W przypadku planowania podróży zagranicznych warto więc zadbać o odpowiedni dokument już teraz.
Skąd pobrać paszport covidowy?
Jest kilka sposobów na otrzymanie paszportu covidowego.
- Od 1 czerwca 2021 roku paszport covidowy pobierzemy na stronie http://pacjent.gov.pl/ w Internetowym Koncie Pacjenta. Przyjmie formę pliku PDF, który nadaje się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku.
- Również od 1 czerwca o paszport covidowy w formie wydruku papierowego zawnioskować można w punkcie szczepień.
- W przypadku negatywnego testu na obecność koronawirusa otrzymamy go od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl. W praktyce będzie to najprawdopodobniej lekarz pierwszego kontaktu lub pielęgniarka.
- Od 25 czerwca 2021 roku paszport covidowy dostępny będzie także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.
Jakie są wymagania do uzyskania paszportu?
W zależności od podstawy ubiegania się o certyfikat, aby uzyskać paszport covidowy, należy:
- przyjąć szczepionkę na COVID-19,
- posiadać negatywny wynik testu PCR,
- posiadać negatywny wynik testu RAT (antygenowy),
- być ozdrowieńcem z wynikiem testu PCR starszym niż 11 dni.
Termin ważności certyfikatu UCC
Termin ważności paszportu covidowego różni się w zależności od powodu, dla którego go otrzymaliśmy:
- w przypadku zaszczepienia to 12 miesięcy,
- w przypadku testu PCR to 48 godzin,
- w przypadku testu RAT (antygenowego) to 48 godzin,
- w przypadku bycia ozdrowieńcem to 180 dni.
Dotyczy to wyłącznie paszportów covidowych w Polsce. Zasady innych krajów Unii Europejskiej mogą się różnić, więc przed podróżą warto zweryfikować to na stronie https://reopen.europa.eu/pl/.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia.
Skąd jest informacja o testach antygenowych? Na gov.pl jest tylko informacja o wyniku testu PCR, który daje zielony UCC na 48 godzin; to jest istotne: na wynik testu PCR czeka się dłużej, jest droższy i najbardziej inwazyjny.
Według informacji ze strony https://www.gov.pl/web/zdrowie/polska-zostala-podlaczona-do-systemu-unijnych-certyfikatow-covid , na bazie której pisany był artykuł:
“Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest: przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia), negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu), bądź pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji).”
“W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego.”