Dron za 30 dolarów? Modna sukienka za 5? A może najnowszy Samsung Galaxy za 40 dolarów? Takie rzeczy tylko na Wish! Oczywiście, jeśli nie boisz się, że za swoje pieniądze otrzymasz szmelc. Przed zrobieniem zakupów lepiej przeczytaj opinie o Wish, które mogą zaburzyć obraz nowoczesnej i beztroskiej aplikacji do robienia zakupów.
Co to jest Wish?
Wish to platforma internetowa łącząca ze sobą kupujących oraz sprzedających. Pod tym względem jest ona podobna do eBay czy Amazona. Jednak w przeciwieństwie do gigantów handlu, stawia przede wszystkim na użytkowników mobilnych, szukających tanich gadżetów, elektroniki czy mody z chińskich fabryk. W największym skrócie można nawet powiedzieć, że Wish to taki Aliexpress, tylko bardziej trendy.
Wish to po pierwsze prosta i intuicyjna aplikacja, z której korzystanie jest bardzo łatwe. Co odróżnia Wish od konkurencji? Przede wszystkim unikalny system wyświetlania produktów. Platforma nie polega na wyszukiwarce, ale stawia na personalizowane oferty. Użytkownikowi są one pokazywane na podstawie jego wyborów podczas rejestracji. Algorytm podsuwa też propozycje, bazując na produktach, które konsument oglądał oraz kupował.
Pozytywne opinie o Wish dotyczą bogactwa ofert
Ogromny wybór produktów to pierwsza rzecz, o której trzeba wspomnieć. Jeśli czegoś nie ma na Wish, to prawdopodobnie nie istnieje. Miliony towarów tylko czekają na uwagę potencjalnych kupujących, jednak ich liczba powoduje też problemy znane z innych platform zakupowych. Często by znaleźć coś, co nas interesuje, trzeba najpierw przebić się przez mnóstwo podobnych ofert. Algorytm działa jednak całkiem dobrze i bazując na oglądanych przedmiotach, podsuwa nam te, które najprawdopodobniej nas zainteresują.
Wish to raj dla poszukiwaczy tanich ofert oraz nastolatków. Sama konstrukcja aplikacji jest nowoczesna i podobna do mediów społecznościowych właśnie po to, by osoby młode czuły się tam jak u siebie w domu. Na Wish znajdziemy wiele produktów niszowych, a także budżetowych, tanich, a niekiedy nawet dostępnych za darmo. O tych ostatnich napiszemy zresztą więcej, ponieważ nie są tak do końca darmowe.
Niskie ceny na Wish to standard
Patrząc na ceny w aplikacji Wish, nieraz trzeba przecierać oczy ze zdumienia. Są bowiem wyjątkowo niskie, czasem stanowiąc zaledwie ułamek tego, co trzeba zapłacić w sklepie w USA czy Europie. Warto jednak pamiętać, że prezentowane towary pochodzą w 99% z Chin, prosto z fabryk. Zazwyczaj sprzedawcami na platformie Wish są producenci. Mogą więc oferować niskie ceny, ponieważ omijają pośredników.
Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie ich cen na poziomie wydającym się niemożliwym. Za niskim kosztem idzie też niestety niska jakość, związana między innymi z wytwarzaniem produktów z materiałów, które w UE są uznawane za niebezpieczne dla zdrowia. A czasami także, niestety, praca dzieci. Ponieważ nie możemy skontrolować fabryk, w których powstają dla nas gadżety, nie wiemy, czy ich pracownicy mają wszelkie prawa oraz godny zarobek.
Czy ?za darmo? na Wish naprawdę znaczy darmo?
Kupujący z Europy i przede wszystkim Stanów Zjednoczonych często widzą oferty oznaczone symbolem „free”, czyli darmowe. Wydaje się niemożliwe, by sprzedawcy rozdawali w taki sposób swój towar i oczywiście tak nie jest. „Darmowe” są w większości niewielkie i bardzo tanie przedmioty, których cena wliczona została w koszt wysyłki. Na mocy umowy między USA a Chinami paczki ważące mniej niż 2 kg wysyłać można za mniej niż pół dolara. Jeśli zatem coś darmowego nadawane jest w cenie 3 czy 4 dolarów, opłata za ten produkt znajduje się już w kosztach nadania przesyłki.
Niestety, podróbki są na Wish powszechne
Platforma Wish spotyka się z dużą krytyką z uwagi na jakoś oferowanych produktów. Na YouTube znaleźć można setki, jeśli nie tysiące filmów przedstawiających rozpakowywanie i opisywanie tanich produktów kupionych na Wish. W tej grupie znajdziemy także niemałą liczbę podróbek drogich, markowych towarów, często reklamowanych jako oryginały.
Perfumy, karty graficzne, zegarki, a także oczywiście smartfony, to tylko część fejkowych luksusów, jakie możemy kupić na platformie. Chociaż wyglądają całkiem nieźle, w większości ich jakość jest fatalna. Trzeba jednak przyznać, że trafiają się również prawdziwe rodzynki. Mimo wszystko jednak kupowanie podróbek to ruletka, w której kupujący zazwyczaj przegrywa z kretesem.
Opinie o jakości zakupów z Wish są tragiczne
Niska jakość to kolejny problem. Spora część produktów przypomina nam, skąd wzięło się pejoratywne określenie „chińszczyzna”, którym opisuje się tanie i kiepskie produkty z Państwa Środka. Rzeczy plastikowe wykonane są często z tworzywa kiepskiej jakości, a elementy są źle dopasowane.
W przypadku ubrań problemem bywa także rozmiarówka. Zamawiając sukienkę czy bluzkę, nigdy nie wiemy, czy nie przyjdzie za duża lub za mała. Materiały także pozostawiają wiele do życzenia. Pranie kupionych na Wish ubrań to niestety zawsze ryzyko. Mogą one zbiec się, odbarwić albo zupełnie stracić kształt.
Czas oczekiwania na przesyłkę
Podstawową wadą tanich zakupów na Wish jest czas oczekiwania na dostawę. Paczka wysyłana jest zwykle w ciągu kilku dni, ale czas jej podróży do Europy czy Stanów Zjednoczonych trwa tygodniami. Jeśli nie chcemy dodatkowo dopłacać za usługę ekspresowej dostawy Wish Express albo Wish 2-days, musimy uzbroić się w cierpliwość. Czas dostawy wynoszący 3-4 tygodnie to standard, nierzadko czekać jednak trzeba nawet dłużej.
Opinie o Wish są jednoznacze – kupuj, ale z głową
O platformie Wish nie można powiedzieć jednoznacznie, że jest zła lub dobra. Sprzedawane na niej towary mają przeróżną jakość, od świetnych po fatalne. Jeśli jesteście wielbicielami gadżetów, mody czy elektroniki, na pewno znajdziecie tam dla siebie sporo świetnych ofert. Oglądając je, warto pamiętać, że jeśli coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe, to najpewniej prawdziwe nie jest. Za 500 złotych nie kupicie nowego iPhone’a, a za 50 markowego ciucha. Wystarczy tylko odrobina krytycznego podejścia do ofert, a korzystanie z Wish może być świetną, a do tego naprawdę niedrogą zabawą.