• Aplikacje

Aplikacje do audiobooków: Audioteka, Storytel, Legimi, Empik GO – Opinie. Która najlepsza?

Zobacz także

Premiera Samsung Galaxy S21 już w styczniu. Co wiemy o smartfonie?

Na nowe smartfony koreańskiego giganta oczekiwaliśmy zazwyczaj do lutego, jednak premiera Samsung Galaxy S21 nadejdzie znacznie szybciej. Jak donoszą...

Premiera Snapdragon 875 już w grudniu. Co wiemy o procesorze?

Już 1 grudnia będzie miała miejsce światowa premiera Snapdragon 875. To chipset, który w najbliższych miesiącach pojawi się we...

HOME Event w Pokemon GO potrwa do 23 listopada!

HOME Event nadchodzi! Tydzień temu nastąpiła migracja Pokemon GO z Pokemon HOME. To aplikacja Nintendo pozwalająca zarządzać kolekcją Pokemonów...

Już dawno temu naukowcy stwierdzili, że książki wydawane są w takim tempie, że nie ma możliwości, by przeczytać nawet niewielki procent tego, co dostępne jest na rynku. Trzeba zatem starannie dobierać repertuar, a także, jeżeli brakuje czasu na prawdziwe czytanie, korzystać z rewelacyjnej okazji, jaką są audiobooki, czyli opowiadania, powieści, wiersze i poematy czytane przez profesjonalnych lektorów. Sprawdzamy którą aplikację do audiobooków wygrać. Audioteka czy Storytel? A może któraś z innych opcji?

Historia audiobooków rozpoczęła się w rozgłośniach radiowych, gdzie chyba od ich samych początków słuchaczom czytane były książki. Taka forma prezentacji miała wiele zalet, odbiorca mógł jednocześnie być zajęty innymi czynnościami, a powieści, czy opowiadania w odcinkach sprawiały, że jednocześnie przywiązywał się on do tego konkretnego radia. Późniejsze audiobooki (choć nikt jeszcze nie używał tego terminu) wydawano na kasetach magnetofonowych i płytach CD. Dzisiaj książki w formie dźwiękowej dostępne są cyfrowo, online.

Możemy słuchać audiobooków za pomocą wielu różnych aplikacji, zarówno na komputerach osobistych, jaki i urządzeniach mobilnych. By wybrać tę idealną platformę dla siebie, warto najpierw zapoznać się z tym, co jest aktualnie dostępne na rynku.

AudiotekaAudioteka

Audioteka to najdłużej działająca na polskim rynku tego typu aplikacja. Wystartowała w 2008 roku i od tamtej pory nieprzerwanie oferuje swoim klientom publikacje zarówno polsko, jak i obcojęzyczne, a warto wiedzieć, że dostępna jest między innymi w językach angielskim, hiszpańskim, czy czeskim. Nie można zapomnieć także o superprodukcjach Audioteki, czyli książkach czytanych w formie słuchowisk, na kilkoro lektorów i z efektami dźwiękowymi. Audioteka to także nasz rodzimy wytwór, co jest kolejnym powodem, dla którego powinniśmy go promować i wspierać.

Aplikacja Audioteka jest darmowa, aby zostać jej użytkownikiem, nie trzeba ponosić żadnych comiesięcznych, abonamentowych opłat. Fajnie, prawda? Wystarczy tylko zarejestrować się, a potem tylko wybierać te książki, których chcemy posłuchać, a znajdą się one na naszej wirtualnej półce i pozostaną tam już na zawsze.

Dodatkowo w większości audiobooków za darmo można przesłuchać pierwsze rozdziały książek, co jest przydatne zanim zdecydujemy się na zakup. Można sprawdzić czy lektor, który czyta książkę nam odpowiada.

Audioteka Plus

Do wyboru klientów dostępna jest również opcja Audioteka Plus, gdzie w ramach miesięcznego abonamentu, kosztującego 19 złotych, wybrać możemy co 30 dni jednego audiobooka, niezależnie od jego normalnej ceny. To świetna okazja dla tych, którzy słuchają mniej, a do tego chcieliby także mniej płacić na przykład za najnowsze i najdroższe pozycje dostępne w aplikacji.

Audioteka Klub

Do wyboru klientów dostępna jest również opcja Audioteka Klub. Członkostwo daje dostep do 2000 audiobooków w cenie 19 złotych miesięcznie, a także kolejne 8000 tytułów w cenie 19,90 zł. Pamiętajmy jednak, że nie są dostępne wszystkie audiobooki, które Audioteka ma w bazie. Audiobooki, których nie ma w pakiecie można kupić w cenie 19,90 zł za każdy. Aby podjąć decyzję o zakupie tego pakietu subskrypcyjnego warto sprawdzić, które konkretnie tytuły są dostępne. Na szczęście serwis udostępnia listę wykluczeń, które można sprawdzić pod adresem: audioteka.pl/go/wykluczenia.html. Jest to dokładnie 55 tytułów, więc mała liczba. Wśród niedostępnych tytułów znajdziemy:

  • “Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX” – Ashlee Vance
  • “Osiąganie równowagi w życiu” – Brian Tracy
  • “Millennium” – Stieg Larsson

Audioteka opinie

Nowa aplikacja Audioteki ma gorsze opinie niż poprzednia. Przede wszystkim dlatego, że twórcy skupili się głównie na poprawie warstwy wizualnej i okroili funkcjonalność. W aplikacji brakuje możliwości segregowania audiobooków wedle uznania. Na szczęście pobranie nowej wersji jest dobrowolne, więc możemy dalej korzystać z wersji poprzedniej.

Audioteka Klub

Storytel Storytel

Wśród aplikacji abonamentowych z pewnością warto zwrócić uwagę na właśnie tę pozycję. Storytel funkcjonuje na rynku już od 15 lat, jest zatem audiobookowym weteranem. Firma stojąca za wyprodukowaniem aplikacji nie tylko dystrybuuje produkcje polskich i zagranicznych wydawnictw, ale również sama tworzy książki do słuchania.

Abonament w Storytel

Formuła korzystania ze Storytel jest bardzo prosta i sami twórcy porównują zasadę działania aplikacji do Spotify, czy Netflixa. Opłacając miesięczny abonament, którego koszt w tym momencie wynosi 34,90 zł, otrzymujesz nielimitowany dostęp do bazy danych audiobooków. Oczywiście, tak samo, jak w przypadku wspomnianych serwisów streamingowych, dostęp do nich użytkownik ma tak długo, jak opłaca abonament. Po anulowaniu subskrypcji nie ma już możliwości odsłuchiwania książek, ponieważ są one wypożyczane, a nie sprzedawane na własność.

W swojej ofercie aplikacja ta posiada również własne produkcje, Storytel Originals oraz audiobooki, autorów, których nie znajdziemy u konkurencji, dlatego jest to opcja wyjątkowo warta rozważenia. Dla nowych użytkowników dostępny jest także 14-dniowy okres próbny.

Storytel opinie

W przeważające większości Storytel opinie ma bardzo dobre. Użytkownicy chwalą działanie aplikacji oraz ogromną bilbliotekę Storytel. Niestety często aplikacja nie działa tak jak powinna. Zdarzają się sytuacje, że po zablokowaniu telefonu aplikacja stopuje książkę, co jest bardzo irytujące. Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca np. w Audiotece.

Apple Books Apple Books

Apple Book to aplikacja dostępna dla wszystkich użytkowników ekosystemu Apple. Obsługują ją zarówno smartfony iPhone, jak i iPady, czy komputery MacBook i iMac. Jest to program niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny, o eleganckim, przyjaznym użytkownikowi interfejsie. Jego kolejną wielką zaletą jest wspieranie różnych formatów ebooków, ponieważ oczywiście poza słuchaniem książek, możemy je również tradycyjnie czytać.

Warto wspomnieć również i o tym, że Apple Books nie wymaga subskrypcji, miesięcznych opłat, ani niczego podobnego. Z poziomu appki mamy dostęp do ogromnej biblioteki tytułów, z których wybieramy i kupujemy te, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Oczywiście zakupy zostają z nami na własność.

Apple Books tylko na produktach Apple

W zasadzie aplikacja Apple Books ma tylko jedną wadę, aby z niej korzystać, niezbędne jest posiadanie urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem. Biorąc pod uwagę ceny smartfonów Apple, może to być dla wielu osób sporym problemem. Jest to jedyna aplikacja z opisywanych tutaj, która dedykowana jest wyłącznie jednej marce urządzeń. Na szczęście posiadacze Samsungów, czy Huawei mają mnóstwo innych, równie dobrych, jeśli nie lepszych opcji.

Audible Audible

Oto prawdziwy lider rynku, największa na świecie aplikacja do słuchania audioboooków, wyprodukowana przez giganta, firmę Amazon. Audible może pochwalić się największą bazą tytułów na świecie, w tej chwili jest to znacznie ponad 400 tysięcy audiobooków, co jest wartością robiącą ogromne wrażenie. Niestety, większość z nich to produkcje obcojęzyczne, przeważnie po angielsku, co może być problemem dla osób posługujących się wyłącznie językiem polskim, a szukających mniej popularnych tytułów.

Wysokie koszty Audible

Audible to nie jest, niestety, tania aplikacja. Miesięczny abonament kosztuje 14,95 dolarów, w jego ramach otrzymujemy dostęp do jednej, wybranej przez nas książki z całego asortymentu, a także dwóch tytułów spośród firmowych produkcji Audible Originals. Jeśli chcemy korzystać z większej ilości audiobooków, niestety będzie to od nas wymagało płacenia za udostępnienie każdego z nich. Jeśli jednak najbardziej zależy nam na ogromnej bazie pozycji, wśród których znaleźć możemy prawdziwe perełki, niedostępne gdzie indziej, a także nasz angielski pozwala nam na swobodne rozumienie czytanej nam książki, kwota niemal 15 dolarów jest jak najbardziej korzystną ofertą.

Audiobooki.comAudiobooki.com

To polska platforma umożliwiająca zakup oraz odsłuchiwanie audiobooków, dostępna zarówno w formie przeglądarkowej, jak i aplikacji na urządzenia mobilne, do ściągnięcia w Google Play oraz App Store. Oferuje bardzo prosty i przejrzysty interface, szybkie zakupy i możliwość odsłuchiwania na dowolnych urządzeniach, a także dostęp do treści online przez chmurę, w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca.

Znaleźć tam możemy pewną ilość darmowych audiobooków, dostępnych dla wszystkich użytkowników, a także bardzo dużą i często uzupełnianą bazę danych płatnych tytułów. Decydując się na któryś z nich mamy możliwość przesłuchania długiego fragmentu (często nawet ponad godzinnego) przed dokonaniem zakupu. Audiobooki.com nie mają opcji abonamentowej, płacimy zatem wyłącznie za te książki i słuchowiska, które chcemy kupić i mamy je dla siebie na zawsze, mogąc zapisać je za komputerze, czy urządzeniu mobilnym.

Empik GO Empik Go

Empik to od dziesiątków lat pierwsze miejsce, które przychodziło Polakom do głowy, kiedy chcieli kupić książki. Dzisiaj sieć salonów ma również swoją aplikację do streamowania ebooków oraz audiobooków. Miesięczny abonament za dostęp do niej kosztuje 39,90 zł (po 14-dniowym okresie próbnym), w ramach tej opłaty korzystać możemy z 11 tysięcy publikacji, w tym oczywiście książek, a także podcastów oraz słuchowisk. W sumie tylko audiobooków mamy do dyspozycji ponad 4000, co pozwala na długie lata rozrywki, nawet nie robiąc nic innego, niż tylko korzystając z Empik Go.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tej właśnie opcji, warto pamiętać o jednym szczególe. Wykupienie abonamentu nie daje nam dostępu do wszystkich audiobooków, jakie ma w swoich zasobach Empik Go. Niektóre, szczególnie nowości, będziemy musieli kupić poza abonamentem. Pamiętajmy o tym, by uniknąć późniejszego rozczarowania, a jeśli nie podoba się nam tego typu traktowanie przez Empik Go, zawsze możemy zdecydować się na inną z prezentowanych w tym artykule opcji.

Legimi Legimi

Nasza lista nie mogłaby być pełna bez tej aplikacji. Legimi to niezwykle popularny, polski serwis oferujący dostęp do audiobooków. Największe wrażenie robi, rzecz jasna, jego oferta, która obejmuje ogromną bazę ponad 60 tysięcy pozycji, co gwarantuje klientom, że każdy z nich znajdzie idealną lekturę dla siebie.

Dostęp na zasadzie miesięcznego abonamentu nie jest tani. Opłata wynosi 44,99 zł, jeśli decydujemy się na umowę na czas nieokreślony lub 39,99 zł, jeśli podpiszemy umowę na 12 miesięcy. W tej dość wysokiej cenie otrzymujemy jednak nielimitowane (poza użytkownikami Kindle, którzy mają dostęp do 10 pozycji miesięcznie) e-booki oraz audiobooki. Ciekawą opcją jest także cashback w wysokości 5 zł miesięcznie, który może być przeznaczony na zakup papierowych książek, z darmową dostawą do domu klienta. Aplikacja umożliwia oczywiście okres próbny, który w przypadku Legimi wynosi 14 dni.

PublioPublio

Publio to rodzima, polska aplikacja, która oferuje swoim użytkownikom dostęp do książek elektronicznych, e-prasy, a także audiobooków. Dostęp ten oferowany jest w formie bez subskrypcji miesięcznej, płacimy jedynie za te tytuły, których chcemy posłuchać, w swojej ofercie Publio ma również bardzo wiele pozycji darmowych, dostępnych dla wszystkich użytkowników.

Warto zwrócić uwagę na Publio także ze względu na niezwykle często pojawiające się tam promocje, które umożliwiają zakup popularnych tytułów z bardzo dobrymi rabatami, a także z uwagi na to, że w aplikacji co jakiś czas płatne audiobooki można ściągnąć zupełnie za darmo. Pochwalić tę appkę trzeba także za ceny, które są wyraźnie niższe, niż w przypadku wielu konkurentów na polskim rynku. Wszystkie tytuły, zarówno te opłacone, jak i darmowe, dostajemy na własność i możemy je ściągać na dowolne urządzenia mobilne, czy komputery.

SpotifySpotify

Tak, na Spotify można także słuchać audiobooki. To nie tylko najpopularniejsza na świecie platforma służąca do streamingu muzyki, ale również tysiące książek czytanych przez lektorów. Sama aplikacja, jak większość użytkowników smartfonów zapewne doskonale wie, jest przejrzysta i intuicyjna, bardzo łatwa w korzystaniu, za co Spotify jest od samego początku niezwykle chwalony.

Największa zaleta audiobooków na Spotify jest taka sama jak w przypadku muzyki z tej platformy. Nie trzeba koniecznie wykupować abonamentu, by mieć dostęp do tytułów. Oczywiście darmowy Spotify ma pewne ograniczenia, audiobooki przerywane są reklamami, nie ma również możliwości zapisania pliku na urządzeniu mobilnym do odsłuchania offline. Z kolei opcja premium, umożliwiająca to, kosztuje zaledwie 5,99 euro miesięcznie, po okresie próbnym wynoszącym aż 30 dni. To idealna okazja dla osób szukających niedrogiej aplikacji łączącej w sobie dostęp do audiobooków oraz muzyki.

Audioteka czy Storytel? A może inne opcje? Która platforma do audiobooków jest najlepsza

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb.

  1. Jeśli zatem jesteś maniakiem audiobooków, słuchasz książek, kiedy tylko możesz, co najmniej 3 tytuły miesięcznie, najlepszą opcją będzie Legimi lub Audible (Audible pod warunkiem znajomości angielskiego).
  2. Osoby, które nie mają czasu na więcej niż jednego audiobooka miesięcznie powinny rozważyć raczej Publio, Audiotekę lub Apple Books (w większości po angielsku), jedna książka miesięcznie w większości przypadków kosztować ich będzie mniej niż abonament w innych aplikacjach.
  3. Jeśli naprawdę nie chcesz płacić za audiobooki, zdecyduj się na Publio albo Spotify. W pierwszym przypadku co jakiś czas otrzymasz różne darmowe tytuły, w drugim zaś będziesz miał dostep do szerokiej ich gamy, ale przerywanej reklamami i bez możliwości słuchania offline.

Audiobooki to niezwykle ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, a także możliwość zapoznawania się z literaturą na przykład podczas jazdy samochodem, czy… gotowania i sprzątania. W czasie kiedy dla naszego wspólnego bezpieczeństwa powinniśmy jak najbardziej ograniczać wychodzenie z domu, jest to również idealny sposób na walkę z nudą dla całej rodziny. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje nam audiobook, tym bardziej że darmowe wersje próbne opisywanych w artykule aplikacji powinny bez trudu zapewnić nam bezpłatną rozrywkę aż do końca kwarantanny związanej z koronawirusem.

A kiedy już wypróbujemy wszystkie dostępne opcje, jest bardzo prawdopodobne, że jedna z nich zostanie z nami na dłużej, ponieważ książki to niesamowita przygoda, sposób na wzbogacenie wiedzy oraz rozwijanie wyobraźni. A kto raz spróbuje wybrać się do tego świata, już na zawsze zostanie molem książkowym i będzie chciał mieć literaturę blisko przy sobie. A do tego właśnie idealnie nadają się audiobooki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Premiera Samsung Galaxy S21 już w styczniu. Co wiemy o smartfonie?

Na nowe smartfony koreańskiego giganta oczekiwaliśmy zazwyczaj do lutego, jednak premiera Samsung Galaxy S21 nadejdzie znacznie szybciej. Jak donoszą...

Premiera Snapdragon 875 już w grudniu. Co wiemy o procesorze?

Już 1 grudnia będzie miała miejsce światowa premiera Snapdragon 875. To chipset, który w najbliższych miesiącach pojawi się we flagowych smartfonach czołowych marek. Qualcomm...

HOME Event w Pokemon GO potrwa do 23 listopada!

HOME Event nadchodzi! Tydzień temu nastąpiła migracja Pokemon GO z Pokemon HOME. To aplikacja Nintendo pozwalająca zarządzać kolekcją Pokemonów z różnych gier (m.in ubiegłorocznego...

Premiera Xiaomi Mi 11 już wkrótce. Co mówią plotki?

Chińskie portale technologiczne lubują się w plotkach, a dzięki nim wiemy już, co może przynieść premiera Xiaomi Mi 11. Ponoć smartfon ma pojawić się...

Nagrywanie rozmów na telefonie? Opcje na Androida oraz iPhone’a

Nagrywanie rozmów na telefonie to przydatna opcja. Niestety, zarówno na iPhone’ach, jak i smartfonach z Androidem, z roku na rok mamy z tym coraz...

Powiązane artykuły